Eerste beelden van nieuw Sportpaleis in Alkmaar: groter, slimmer en multifunctioneel

ALKMAAR - Het hoekige, gammele en lekkende wielerbaancomplex - dat de naam ‘Sportpaleis’ niet waard was - gaat tegen de vlakte. Daar komt een fraai, ovaalvormig sportcomplex voor in de plaats dat multifunctioneel is en ook onderdak biedt aan lesruimtes voor het Talland College. Woensdagmiddag vond de officiële aftrap van het project plaats en werden de eerste impressies van het nieuwe pand getoond.
De buitenkant heeft een opvallend bruin-rode schil met ribben. Aan de onderzijde moet het vele glas voor transparantie zorgen. De binnenzijde is geschikt voor diverse zaalsporten en onderwijs. Zo krijgt het Talland College er drie leslokalen. Wie nu de sportvloer van het sportpaleis wil betreden moet óver de houten wielerbaan heen. Een doorn in het oog van de sporters én van Kris van de Kamp, architect bij Wind Architecten Adviseurs. “Dat hebben we opgelost door de wielerbaan te verhogen. Zo kunnen we de zaal - die lager ligt - veel efficiënter gebruiken. De baan wordt acht meter breed en is daarmee bijzonder in Europa, omdat er slechts drie banen deze breedte hebben.” De verhoogde baan heeft volgens Van de Kamp nog een voordeel. “Zo hebben we ook geen issues meer met wateroverlast”, vervolgt de architect met een knipoog, refererend naar het huidige onderkomen dat zo lek is als een mandje. “We kregen de opdracht een zo compact mogelijk complex te ontwerpen. Dat is gelukt. Het complex is slechts vijftien meter hoog.”
In zijn nopjes
Sportwethouder Marius Wiegman is in zijn nopjes met het nieuwe complex dat jaarlijks zo’n 160.000 gebruikers en bezoekers gaat faciliteren. “Het is fantastisch voor de stad. We hebben er jaren over gesproken en wat we met het sportpaleis zouden doen, maar gelukkig is voor nieuwbouw gekozen.”
Horeca
Wie het Sportpaleis betreedt, loopt rechtstreeks naar het horecadeel dat uitzicht heeft op de zaal en wielerbaan. Via twee grote trappen zijn de tribunes bereikbaar. Daar is aan twee kanten ruimte voor 400 bezoekers. Het Sportpaleis blijft ook beschikbaar voor evenementen, zoals rommelmarkten, kledingbeurzen en muzikale events. Dat er straks naast het complex een Van der Valk Hotel komt, is volgens wethouder Wiegman een voordeel. “De internationale sporters kunnen vlak naast de wielerbaan slapen. Bovendien ben je zo bij Schiphol.”
Kosten
Met het totale project is zo’n 38 miljoen euro gemoeid. Daarin is naast de bouw van het complex rekening gehouden met onderzoekskosten, stijgende materiaalkosten en de herinrichting van het parkeerterrein. Naar verwachting start de bouw medio 2027. Bouwcombinatie Wind Design + Build maakt het ontwerp en bouwt het nieuwe complex. De komende maanden wordt het ontwerp van het gebouw en de buitenruimte verder uitgewerkt. Naar verwachting is het definitieve ontwerp in het voorjaar van 2027 klaar en is het pand eind 2028 klaar voor gebruik.
Dit bericht is ook gedeeld via ons Rodi WhatsApp-kanaal van Alkmaar. Ook razendsnel het laatste nieuws in je app? Volg het kanaal (anoniem) via deze link.








Meer nieuws uit Alkmaar?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie