Hoe Max Huiberts ‘zijn’ AZ jarenlang naar een hoger niveau tilde

ALKMAAR - Max Huiberts is in 2026 precies 30 jaar lang vrijwel onafgebroken in dienst van AZ. Als voetballer, scout, technisch coördinator en technisch directeur/directeur voetbalzaken. Meer dan de helft van zijn leven. Huiberts (54) verlaat zijn club, want dat is AZ, na dit seizoen. Om afstand te nemen van de voetballerij. Om aandacht aan zijn familie te besteden. Of hij terugkeert in de vaak mesjogge hectiek van de voetballerij? Wie weet.
Door Pieter Visscher
Huiberts is een clubicoon geworden. Altijd loyaal geweest aan AZ. Er is in de loop der jaren ontzettend vaak aan de frêle linkspoot van weleer getrokken. In binnen- en buitenland zagen ze wel dat AZ de ene na de andere financiële klapper maakte. Deals die hardliner Huiberts vooral buiten de landsgrenzen afsloot. Voorbeelden te over. We pikken er een aantal uit. Een van de laatste transfers is die van de door AZ opgeleide Jayden Addai, die nauwelijks wedstrijden in AZ 1 speelde. Voetbalanalyticus Kees Kwakman leek van slag. Hij was niet de enige, tussen de ‘kenners’. Huiberts bedong een transferbedrag van 14 miljoen euro dat kan oplopen tot 16 miljoen, plús een doorverkooppercentage van tien procent.
Huiberts staat bekend als uitstekende onderhandelaar. Altijd het beste voor met AZ. In zijn periode als technisch directeur is tot nu toe meer dan 330 miljoen euro binnengekomen. Zo’n 90 miljoen werd er uitgegeven aan nieuwe spelers. Slim inkopen en slim verkopen. Zo werd Vincent Janssen voor vier ton gekocht van Almere City. Een seizoen later verhuisde Janssen, topscorer van de eredivisie, naar Tottenham Hotspur voor 22 miljoen. Veel zelfopgeleide spelers vertrokken voor veel geld naar het buitenland. Zo leverde de transfer van Teun Koopmeiners al met al zo’n 24 miljoen euro op (doorverkooppercentage) en werden eigenjeugdspelers als Calvin Stengs, Myron Boadu, Guus Til en Ernest Poku voor enorme bedragen verkocht aan buitenlandse clubs.
Energie
“Ik ga me tot mijn laatste dag onverminderd inzetten om te kunnen bijdragen aan het succes van onze prachtige club”, laat Huiberts, die in september bij AZ zijn beslissing om te stoppen al bekendmaakte, weten. “De fase waarin AZ zich nu bevindt, zorgt er mede voor dat ik de club met een goed gevoel kan achterlaten. AZ verdient iemand die de komende jaren dezelfde energie erin kan steken. Ik merk dat na ruim tien jaar in deze veeleisende rol, er behoefte ontstaat in de nabije toekomst meer tijd voor mijn familie te nemen en na dit seizoen wat afstand te nemen van de voetbalwereld.”






Meer nieuws uit Alkmaar?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie