Vijf jaar na brand gaat kerk Hoogmade weer open

HOOGMADE – Eindelijk weer een dienst in de Onze Lieve Vrouw Geboortekerk. Komende zondag, bijna vijf jaar na de verwoestende brand die het kerkgebouw deels in de as legde, opent de kerk aan de Kerkstraat weer haar deuren.
Door: Marieke Roggeveen
De Onze Lieve Vrouw Geboortekerk brandde 4 november 2019 af. Dit gebeurde tijdens onderhoudswerkzaamheden toen schilders oude verfresten in het dak wegbrandden. Het dak en het interieur van de kerk raakten hierbij zwaar beschadigd. Ook stortte de karakteristieke groene torenspits in.
‘Dan zie je de kerk in brand staan’
“Ik weet het nog goed”, vertelt parochiaan Jannie Riem (70) uit Woubrugge, “mijn man en ik waren thuis en werden gebeld dat de kerk in Hoogmade in brand stond. Wij zaten allebei in de kostersgroep van de kerk en gingen er meteen naar toe. En dan zie je de kerk in brand staan... Dit is heel onwerkelijk en wij werden er ook heel verdrietig van. Tijdens een mis in juni 2022 hoorde ik dat de bisschop had besloten dat de kerk herbouwd mocht worden. Ik werd toen zo emotioneel: van vreugde, maar ook van verdriet. Omdat mijn man Koos dit niet meer mee kon maken, in november 2021 is hij overleden.”
“Vandaag ben ik hier samen met de andere kosters om de sacristie in te richten”, vervolgt Riem na een korte stilte.
‘Zondag wordt een bijzondere dienst, met zeven voorgangers’
“Als koster moet je weten waar alles ligt, dan is het ook het handigst dat wij zelf alles een plekje geven.” Koster Jan van Leijden (73) is blij dat iedereen straks weer ‘gewoon’ naar de kerk kan gaan. “Het is toch het hart van onze gemeente.” Koster Willem Elstgeest (65) vult aan: “En wij hebben het markeringspunt in ons dorp weer terug: de markante groene torenspits.” Elstgeest vertelt dat hij voor aanstaande zondag ingeroosterd staat als koster. “Dit wordt een bijzondere dienst: een mis met zeven voorgangers. Daarvoor ben ik toch wel licht gespannen, maar voor nu ben ik dankbaar dat onze kerk weer is opgebouwd.”
‘Heel blij met het beeld van de Heilige Antonius’
Pastoraal werker Marjo Hoogenbosch (66) vertelt dat de parochianen direct na de brand besloten om samen te blijven komen in hun eigen dorp. “Dit werd het verenigingsgebouw Drieluik waar de kosters elke zondag de ruimte als kerkzaal inrichtten. Er meldden zich nieuwe kosters en ook andere werkgroepen werden versterkt. Deze vitaliteit heeft er mede toe bijgedragen dat wij toestemming kregen voor de herbouw van de kerk. Eén parochiaan verwoordde dit heel mooi, hij zei: ‘De kerk is dan wel afgebrand, maar Hoogmade staat in vuur en vlam.’ Zo heb ik het ook ervaren: iedereen wilde dat de kerk herbouwd zou worden en zette zich hiervoor in.”
Dan komen enkele kosters de kerkzaal binnen om het beeld van de Heilige Antonius op zijn plek te zetten. “Heel mooi”, reageert Hoogenbosch ontroerd. “Na de sluiting van de Bernarduskerk in Hazerswoude-Rijndijk hebben wij dit beeld van de parochiekern H.H. Michael en Bernardus gekregen. Al onze eigen beelden zijn verbrand, dus hier zijn we heel blij mee.” De pastoraal werker kijkt uit naar de wijding van kerk en altaar. “Komende zondag worden tijdens de feestelijke eucharistieviering de kerkruimte en het altaar door zalving aan God toegewijd. De volgende dag word ik 67 en zal hier dan niet meer werkzaam zijn. Maar het verhaal van de Onze Lieve Vrouw Geboortekerk gaat wel hier door. Mooi om het zo af te sluiten.”
De viering in de OLV Geboortekerk te Hoogmade van zondag 7 juli om 10:00 uur wordt live uitgezonden via een livestream. Deze is te vinden op www.rkgroenehart.nl.








Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie