Hans en Wil reizen met ‘Ons Campertje’ door Europa

ALPHEN – Al ruim vier jaar reizen Hans en Wil Hanswijk met hun camper, liefkozend ‘Ons Campertje’ genoemd, door Europa. Artsen, hun kinderen en de casemanager vonden dit onverstandig, omdat in 2019 bij Wil (73) de ziekte van Alzheimer is geconstateerd.
Door Marieke Roggeveen
“Reizen met de camper werkt voor ons heel goed, omdat wij leven in ons huisje op wielen. Het is onze nieuwe levensstijl geworden”, vertelt Hans (71). “Het is nog steeds geweldig om te zien hoe Wil geniet van de reizen die wij maken, elke ochtend komt ze met een mooie glimlach uit bed. Dit is precies wat zij nodig heeft om gelukkig te zijn. Zij weet niet meer wie ik ben, herkent zichzelf ook niet meer, maar wij hebben het heerlijk samen.”
Ziekte van Alzheimer
Het Alphense echtpaar kent elkaar al ruim vijftig jaar en runden lange tijd een cadeauwinkel in Hazerswoude-Dorp. Nadat bij Wil de ziekte van Alzheimer was vastgesteld, moesten zij hier in 2021 noodgedwongen mee stoppen. Al snel ontstond bij Hans het plan om samen met Wil er met een camper op uit te trekken. Net zoals ze dat vroeger ook vaak met het gezin in de vakanties deden. Iedereen zag beren op de weg, behalve Hans. Hij zag juist voordelen: “Samen in een kleine en vertrouwde ruimte, ik ben altijd bij haar in de buurt en wij kunnen gaan en staan waar wij willen. Juist dan is Wil altijd rustig en tevreden. En als er iets is, kan ik binnen een dag thuis zijn.”
‘Bovenal genieten wij van elkaar’
Hans verkocht de cadeauwinkel en schafte een camper aan die hij de naam Ons Campertje gaf. Onder dezelfde naam maakte hij ook een Facebookpagina aan waarop hij een reisdagboek bijhoudt. Ze maakten een testrit naar de Veluwe en reisden daarna naar Frankrijk, Spanje en Portugal en volgden er reizen naar Denemarken en de Noordkaap. Inmiddels zijn er al 34 landen bezocht en reizen ze nu door Slowakije.
Hand in hand
Onderweg wijst Wil van alles aan en Hans filmt de route met een camera op het dashboard. Ze bezoeken steden en bezienswaardigheden en maken mooie wandelingen, altijd hand in hand. Gemiddeld wandelen ze tien tot vijftien kilometer per dag. De reisdagboekfragmenten op Facebook stralen veel positiviteit uit en worden graag gelezen.
Ter illustratie een recent fragment: ‘De zon staat alweer te stralen, te vogeltjes tjilpen hun ochtendliederen, sommige vissers zitten al aan de waterkant en de koffie staat naast de laptop te dampen als ik dit berichtje schrijf: een nieuwe dag is aangebroken.’ De vele reacties van hun volgers, ruim 15.000, hebben Hans ertoe aangezet om zijn reisverhalen in boekvorm uit te geven. Inmiddels zijn er al drie boeken verschenen en is hij bezig met zijn vierde boek.
Hoewel Wil haar man niet meer herkent, voelt Hans zich niet eenzaam. “Niet meer”, licht hij toe. “In het begin miste ik de goede gesprekken met Wil. Die zijn er niet meer en nu laat ik mij meevoeren in haar wereld. Wil leeft vaak helemaal in haar eigen wereld. Het klinkt misschien raar, zelf ben ik er inmiddels aan gewend, maar soms voert ze geanimeerde gesprekken met twee goede vriendinnen. Wij hebben twee spiegels in de camper, in elk daarvan heeft ze een ‘vriendin’. Maar bovenal genieten wij van elkaar en heb ik ook veel contact met de familie via social media. Verder schrijf ik over onze reis, dus ik verveel mij niet. En vergeet niet”, besluit Hans. “Zelf kan ik ook ontzettend genieten van ons leven samen en van onze reizen. Ik hoop dan ook nog veel mooie reizen samen met Wil in ‘Ons Campertje’ te kunnen maken.”






Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie