Noodoproep: Boomkwekerijmuseum zoekt financiële steun voor restauratie historische Boskoopse schouwen

BOSKOOP - Het Boomkwekerijmuseum in Boskoop werkt aan de restauratie van twee historische schouwen. De klus is groot en het museum zoekt extra financiële steun om deze kenmerkende vaartuigen voor Boskoop te behouden.
De schouw was jarenlang een vertrouwd beeld in de Boskoopse sloten. De houten platbodem, gemaakt van inlands eikenhout, was vroeger onmisbaar voor het transport over het water. Inmiddels is de schouw vrijwel volledig verdrongen door vrachtauto’s. Het Boomkwekerijmuseum wil voorkomen dat dit stuk lokaal erfgoed verdwijnt en bezit daarom twee van deze historische vaartuigen.
Invasieve dieren bemoeilijken restauratie
De oudste schouw, gebouwd in 1960 en waarschijnlijk afkomstig van de Boskoopse schouwenbouwer Verbeij, lag tot voor kort naast het museum, maar bleek lek. Restauratie bleek noodzakelijk, maar tegelijk een stuk ingewikkelder dan verwacht. De Amerikaanse rivierkreeft en de driehoeksmossel, twee invasieve soorten die in de Boskoopse sloten leven, tasten de dichting van de naden en de beschermende koolteerlaag aan. Daardoor moet de boot worden behandeld met een dure epoxylaag. Ook is het benodigde harde inlandse eikenhout moeilijk te verkrijgen. Gelukkig is er sinds 2021 weer een schouwenbouwer in Boskoop die de boot nieuw leven kan inblazen. De schouw is op 10 juli te water gelaten en naar Het Schouwenerf aan de Biezen gevaren, waar de restauratie plaatsvindt. Voor het behoud van de historische vaartuigen is echter nog extra financiële steun nodig.
Tweede schouw gezonken
Ook de tweede schouw van het museum heeft dringend aandacht nodig. Deze zogeheten grote drieling, ook wel bok genoemd, stamt uit 1956 en is gezonken. De boot moet eerst worden gelicht voordat restauratie mogelijk is.
Subsidie niet toereikend
Het Boomkwekerijmuseum heeft al enkele subsidietoezeggingen ontvangen, maar die zijn niet voldoende om alle kosten te dekken. Het museum hoopt daarom op extra hulp om de schouwen te behouden. Het doel is om bezoekers van Boskoop straks weer een echte varende schouw te kunnen laten zien.
Dit bericht is ook gedeeld via ons WhatsApp-kanaal van gemeente Alphen aan den Rijn. Ook razendsnel het laatste nieuws in je app? Volg het Rodi-kanaal nu (anoniem) via deze link.






Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie