Ingezonden brief: Hekjes op het Jaagpad, is Leiderdorp fietsvijand geworden?

REGIO - Henk van der Zanden stuurde een ingezonden brief naar Nieuwsblad Alphen over de hekjes op het Jaagpad. Hij vraagt zich af of Leiderdorp fietsvijand is geworden.
Nu ook nog hekjes op het Jaagpad: is Leiderdorp fietsvijand geworden? Het Jaagpad Leiderdorp als fietspad bestaat ongeveer 50 jaar. Toen ik in 1973 een tijdelijke aanstelling kreeg bij het AZL (Academisch Ziekenhuis Leiden) zocht ik een betaalbare huurwoning met tuintje voor mijn gezin met twee kinderen. Na veel zoeken werd dat een vrije sector huurwoning in Alphen aan den Rijn. Dat was op fietsafstand (17,5 km) en dat heb ik ook ruim 40 jaar gedaan. Mijn werkzaamheden voor Stichting Europdonor (de Nederlandse stamceldonorbank, inmiddels Matchis) heb ik in 2016 afgerond. Daarna fietste ik minder vaak op het Jaagpad.
Aanvankelijk fietste ik vrijwel elke werkdag op de weg ten noorden van de Oude Rijn. Die weg moest ik delen met auto’s en vrachtwagens. Gelukkig besloot de provincie na enkele jaren het Jaagpad om te bouwen tot een onverplicht fietspad. Met veel genoegen heb ik daarvan gebruik gemaakt. Het was smal maar veilig want vrij liggend van de weg tussen De Does en s’ Molenaarsbrug (uitgezonderd de kern van Koudekerk).
Vanaf het jaar 2009 begonnen de problemen met dit Jaagpad: er verrezen schuttingen tegen het fietspad langs de eerste 500 meter vanaf de Does. Vanwege de schuwafstand werd het fietspad op die plekken dus van 2 meter teruggebracht tot 1,5 meter. Contact met de provincie leerden mij dat het beheer van het fietspad plus naastliggende gronden was overgedragen aan de gemeente met een bouwbeperking tot 50 cm uit de rand van het fietspad.
Contact met de gemeente leerden mij dat bewoners de stukken grond tot de rand van het fietspad konden kopen/huren om te gebruiken als tuin. Er werden hinderlijke hekwerken opgericht tot tegen de rand van het fietspad. Probleem was de wijziging van de bestemming tot tuin, zonder de verplichting en handhaving van de 50cm bermbeveiliging.
Op 22 mei 2013 schreef ik namens de Fietsersbond een brief met een verzoek tot handhaving. Op 5 september meldt het gemeentebestuur hier niet aan te willen voldoen. Er is bezwaar gemaakt en er heeft overleg plaatsgevonden. Maar herstelacties/handhaving van de provinciale afspraken werden ons niet gegund. Het enige resultaat is dat per brief van 23 augustus 2017 is vastgelegd dat er een tegelpaadje oversteek zou worden gefaciliteerd zodat fietsers het beknelde gedeelde zouden kunnen ontwijken door eerder op de rijbaan (60km/uur!) te gaan fietsen.
Sinds kort is deze gevaarlijke oplossing opgedrongen, want er zijn vervelende hekjes geplaatst! En dat terwijl er even verderop in de 30km zone kan worden ingevoegd!








Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie