Met buurtbudget uitgevoerd: containertuintjes laten Slotermeer opbloeien

Nieuws
Initiatiefnemer Jan van der Borden en dagelijks bestuurder afvalza(k)ken Nazmi Türkkol.
Initiatiefnemer Jan van der Borden en dagelijks bestuurder afvalza(k)ken Nazmi Türkkol. (Foto: Roos van Trommelen) )

NIEUW-WEST - Elk jaar stelt de gemeente een flink bedrag beschikbaar voor bewoners met goede ideeën voor hun buurt. Wie de meeste stemmen van buurtgenoten binnenhaalt, kan het plan vervolgens gaan uitvoeren. Dat heeft al veel moois opgeleverd. Zoals de vorige week onthulde containertuintjes op Noordzijde in Slotermeer.

Shirley Brandeis

Je kent ze wel. De afvalzakken, dozen en meer die niet in maar naast ondergrondse afvalcontainers worden geplaatst. Dat gebeurt omdat het kennelijk nog steeds heel moeilijk voor sommige mensen te begrijpen is dat dat niet de juiste plek is. 

Naast dat het goor is, trekt het nog meer wangedrag en dus vuilnis aan. En ratten. Maar goed, dan pakken we het anders aan, dacht bewoner Jan van der Borden, initiatiefnemer van veel op het gebied van een schoon straatbeeld.

Echte tuintjes

In de buurtbudgettenronde van 2022 kwam Jan met een plan: containertuintjes rond de ondergrondse afvalcontainers op Noordzijde. Omdat langs de jachthavenkom aldaar geregeld vuilniszakken en dozen worden neergegooid. Jan: “Met een gezellig tuintje rondom wordt het lastiger iets tegen de container aan te zetten. Zowel fysiek als mentaal.” 

Maar is dat wel zo duurzaam, plastic nepgroene tuintjes? “Ho ho, het zijn geen plastic groene matjes, maar echte tuintjes! Wel met een plastic omranding, maar die zijn gemaakt van doppen uit de openbare doppenbak bij de rotonde van de Slotermeerlaan, die ik bij Buurtwerkplaats Noorderhof heb vermalen.” En Jan ziet nog meer winst in deze al enorme circulaire prestatie: bewoners onderhouden gezamenlijk de containertuintjes en dat levert een flink potje burencontact op. “Zo bloeit de buurt van alle kanten ervan op!”

Tachtig procent!

Een goed plan vond het stadsdeel. “In stadsdelen Zuid, Oost en Centrum is aangetoond dat de tuintjes voor minder afval naast de container zorgen,” laat dagelijks bestuurder Nazmi Türkkol, die bij de onthulling aanwezig was, weten. Hij verwijst naar een evaluatie van Onderzoek en Statistiek van de gemeente Amsterdam. 

Daaruit blijkt dat een containertuintje het aantal bijplaatsingen van afval met veertig tot maar liefst tachtig procent kan verminderen. En dat van verplaatsing van het probleem naar omliggende containers zonder tuintje geen sprake lijkt te zijn.

Prikfeest

Een goed plan dus voor Slotermeer vonden ook vele buurtbewoners, die op dit (en ook nog tal van andere goede, leuke plannen) stemden. Dus Jan en de zijnen konden van start met de uitvoering. “We hebben het plaatsen nog een jaar uitgesteld vanwege renovatie in die buurt. Maar vorige week donderdag was het zover. Met een prikfeest en een kleurwedstrijd voor de jongste bewoners, zodat onze toekomst in ieder geval betrokken is bij een mooiere leefomgeving in de buurt!”

PS: de 100 kilogram aan doppen waren eigenlijk bestemd voor de geleidehonden van KNFG. Dat is inmiddels door de initiatiefnemer van de containertuintjes gecompenseerd met een donatie.

Voor meer informatie over de schone initiatieven van Jan van der Borden bij VuilnisOproer: www.vuilnisoproer.nl.

Meer nieuws uit Amsterdam Nieuw-West?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: