Burgemeester Halsema vindt ‘gogme’ het lekkerste Amsterdamse woord

AMSTERDAM - De Amsterdamse schrijver Bas Kok had onlangs een ontmoeting met burgemeester Femke Halsema. Hij overhandigde haar een exemplaar van zijn nieuwe boek. “We hadden een erg leuk gesprek!” vertelt de auteur daags na het gesprek. “Ze vindt Gogme het lekkerste Amsterdamse woord, vertelde ze me.”
De auteur die eerder al boeken als Oerknal aan het IJ en Op een dag in Nieuw-West publiceerde, is in zijn opiniestukken soms kritisch op het beleid van de gemeente, maar dat staat een goed contact niet in de weg. Kok: “Ik heb eerder met de burgemeester aan tafel gezeten, maar dat was met een bewonersvertegenwoordiging uit Noord. Dat ging toen over de mogelijke komst van een erotisch centrum naar NDSM. Dat vond ik destijds een goed gesprek.”
Puur positief
“Dit keer was het onderwerp puur positief”, vervolgt hij. “Mijn kroniek van de Amsterdam-geschiedenis heeft inmiddels best wat aandacht gekregen, en de burgemeester vond het leuk om te worden bijgepraat. Op een paar punten werp ik een nieuw licht op de geschiedenis van de hoofdstad. Zij houdt wel van een beetje dwarsdenker. Haar werkkamer kijkt uit op het standbeeld van Spinoza, de grootste vrijdenker uit de Amsterdamse geschiedenis.”
Brug over het IJ
Kwam de brug over het IJ nog aan bod? “Jazeker! De burgemeester drukte me op het hart dat zij, net als de raad, twee bruggen wil. Zij steunt dat volledig. Maar zo’n procedure en de bouw duren nou eenmaal lang, dat kan zij ook niet helpen.”
Bas Kok, Gogme. Hoe Amsterdam een wereldstad werd, Olivia Media, 206 blz. 20 euro 25.
![]()
Het nieuwe boek van Bas Kok. (Foto: aangeleverd)






Meer nieuws uit Amsterdam Nieuw-West?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie