Hier herdenken we op 4 mei 2026 tijdens de Nationale Dodenherdenking in Amsterdam-Noord

NOORD - Op 4 mei 2026, tijdens de jaarlijkse Dodenherdenking, staat ook Amsterdam-Noord stil bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Er worden verschillende herdenkingsplekken en ceremonies georganiseerd om samen te herdenken en de slachtoffers van de oorlog te eren.
De herdenking in Amsterdam-Noord wordt georganiseerd door het 4 en 5 mei comités uit de regio’s in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur en diverse maatschappelijke organisaties.
Programma nationale herdenkingsdag 2026
Hier herdenken we op nationale herdenkingsdag, 4 mei 2026, in Amsterdam-Noord:
-
Gemeentelijke herdenking DRAKA
-
Herdenking Tuindorp-Oostzaan en Molenwijk
-
Herdenking Meteorenweg
-
Herdenking Ransdorp
-
Herdenking Nieuwendam
-
Herdenking Midden Noord
-
Herdenking Holysloot
-
Herdenking Zunderdorp
-
Herdenking Schellingwoude
Gemeentelijke herdenking DRAKA
10.00 - 11.00 | Buikslotermeerdijk 83, Amsterdam
Tijdens deze gemeentelijke herdenking op 4 mei worden de zeventien DRAKA-medewerkers herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. De herdenking vindt plaats bij het DRAKA-oorlogsmonument op de gemeentelijke begraafplaats De Nieuwe Noorder.
De herdenking start om 10.00 uur en bezoekers zijn vanaf 09.30 uur welkom. Na afloop is er ruimte voor ontmoeting en napraten.
Herdenking Tuindorp-Oostzaan en Molenwijk
17.30 - 19.30 uur | Plejadenplein 44, Amsterdam
In Tuindorp-Oostzaan en Molenwijk vindt op 4 mei een herdenkingsbijeenkomst plaats met een bijzonder programma bij de Bethelkerk. De inloop begint met soep en een broodje.
Tijdens de bijeenkomst dragen de winnaars van de gedichtenwedstrijd – georganiseerd op basisscholen in de buurt – hun werk voor. Ook is er een muzikaal intermezzo en draagt kinderboekenschrijfster ‘Hélène Brudet’ een verhaal voor. Aansluitend vertrekt een stille tocht naar het oorlogsmonument aan de Meteorenweg.
Herdenking Meteorenweg
19.20 - 20.35 uur | Meteorenweg t.o. 1, Amsterdam
De herdenking aan de Meteorenweg gaat van start bij aankomst van de Stille Tocht. Twee jongeren brengen een korte theatrale dialoog over verzet en onderduiken tijdens de Tweede Wereldoorlog in Amsterdam-Noord. Dit onderdeel is afkomstig van Theater Na de Dam.
Aansluitend verzorgt Harmonie Tuindorp Oostzaan een muzikaal optreden. Scholieren van basisscholen dragen gedichten voor die zij speciaal voor deze gelegenheid hebben geschreven en ingestudeerd. Stadsdeelvoorzitter Brahim Abib houdt daarna een korte toespraak, als opmaat naar de landelijke twee minuten stilte om 20.00 uur.
De herdenking wordt afgesloten met het leggen van kransen namens het stadsdeel en diverse organisaties uit Amsterdam-Noord. Vervolgens is er gelegenheid voor aanwezigen om bloemen te leggen.
Artikel gaat verder onder de afbeelding.
Herdenking Ransdorp
19.00 - 20.30 uur | Dorpsweg Ransdorp 59, Amsterdam
Onder de Ransdorper Toren wordt op 4 mei stilgestaan bij de betekenis van vrijheid in 2026. Bezoekers nemen gezamenlijk deel aan een ingetogen herdenkingsritueel, begeleid door cellomuziek.
De toespraak wordt verzorgd door Astrid Sy uit Zuiderwoude. De historicus en kinderboekenschrijver is bekend van onder meer Noem geen namen en De brieven van Mia. In haar werk maakt zij jongeren bewust van de impact van oorlog en vervolging en benadrukt zij dat vrijheid een onvervreemdbaar recht is.
De muzikale omlijsting is in handen van celliste Marie Velin-Langlamet, die onder meer verbonden is aan Het Balletorkest. Zij speelt werken van Bach en Ligeti.
Herdenking Nieuwendam
19.00 - 20.15 uur | Purmerweg 116, Amsterdam
Bij het bezinningsmonument (hoek Volendammerweg/Purmerweg) vindt een plechtige herdenking met muzikale begeleiding door Muziekvereniging Waterland. Irene Zwiep zal vervolgens spreken, en de voordracht wordt door Jan Donkers gehouden.
Precies om 19.58 klinkt de Last Post, gevolgd door twee minuten stilte om 20.00 uur. Daarna wordt de eerste strofe van het Wilhelmus gespeeld en vindt de bloemlegging plaats, begeleid door Muziekvereniging Waterland.
Herdenking Midden Noord
19:15 - 21.00 uur | Azaleastraat 92, Amsterdam
De herdenking in Amsterdam Midden Noord bij het monument ‘de Phoenix’ wordt elk jaar met zorg samengesteld door Stichting 4 en 5 mei comité Midden Noord. Kinderen en buurtbewoners spelen hierin een centrale rol.
Tijdens de bijeenkomst klinken er overdenkingen van sprekers en is er muzikale begeleiding. Erfgoeddragers – jongeren die ouderen interviewden over hun oorlogservaringen – delen de verhalen door die zij hebben gehoord. Ook draagt de winnaar van de lokale gedichtenwedstrijd van basisscholen in de buurt het winnende gedicht voor. Na de twee minuten stilte klinkt het Wilhelmus. Daarna volgt het defilé: er worden kransen gelegd bij het monument, en ook bezoekers krijgen de gelegenheid om een bloem neer te leggen.
Herdenking Holysloot
19.45 - 20.15 uur | Dorpsstraat Holysloot 30, Amsterdam
In Holysloot vindt op 4 mei een korte herdenking plaatst bij de kerk en wordt een krans gelegd bij de plaquette naast de ingang van de begraafplaats. Na de twee minuten stilte en het zingen van het Wilhelmus is er gelegenheid om na te praten in de kerk.
Herdenking Zunderdorp
19.45 - 21.15 uur | Achterlaan 12, Amsterdam
In Zunderdorp vindt de herdenking plaats bij de kerktoren waar om 19.45 uur wordt verzameld voor een moment van bezinning en de kranslegging.
Na afloop zijn bezoekers welkom in het Jeugdgebouw voor koffie en thee. Aansluitend vertelt een gastspreker over zijn vader, die tijdens de Tweede Wereldoorlog uit het Duitse leger deserteerde en onderdook in Schellingwoude.
Herdenking Schellingwoude
19.45 - 21.00 uur | Wijkergebouw 6, Amsterdam
De jaarlijkse herdenking in Schellingwoude begint om 19.45 uur met een kranslegging op het pleintje voor de kerk (Wijkergouw 6, Amsterdam) Na de ceremonie zijn de aanwezigen welkom in de kerk voor koffie en thee.
Vlaggen
We vragen bewoners op 4 mei 2026 de Nederlandse vlag halfstok te hangen.






Meer nieuws uit Amsterdam-Noord?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie