Mobiele tandartsbus gaat door na succesvolle pilot met 800 behandelingen

Nieuws
Omdat de behoefte aan gratis mondzorg groot is, zet Bob Reiche het project voort.
Omdat de behoefte aan gratis mondzorg groot is, zet Bob Reiche het project voort. (Foto: A.D.)

Omdat een tandartsbezoek niet voor iedereen vanzelfsprekend is, startte de gemeente Den Haag een pilot met een mobiele tandartsbus. De belangstelling is groot. In een half jaar tijd werden 800 mensen van hun mondzorgklachten afgeholpen. Het succesvolle initiatief wordt daarom voortgezet door de stichting ‘Mobile Dental Care.’

Door Ankie Driessen

“Goede zorg aan mond en gebit is belangrijk voor de totale gezondheid. Maar die zorg is niet voor iedereen weggelegd”, constateert Bob Reiche, mede-initiator van de pilot van de gemeente. Hij legt uit: “Mensen hebben bijvoorbeeld geen geld voor een aanvullende tandartsverzekering, zitten in een opvangsituatie of hebben een andere reden waarom zij soms al 20 jaar geen tandarts hebben bezocht, bijvoorbeeld omdat er onvoldoende tandartsen zijn.”

Karin van Poelgeest startte namens de gemeente de pilot, de uitwerking was in handen van Bob Reiche van Mobile Dental Care. De pilot duurde een half jaar. In die tijd maakten veel mensen gebruik van de gratis tandartsbehandelingen in de bus. “In korte tijd werden 800 mensen van hun klachten en pijn afgeholpen. Daarmee is de pilot op voorhand al geslaagd”, vertelt Reiche.

Stichting

Omdat de behoefte aan gratis mondzorg aantoonbaar groot is, zet Reiche na een half jaar het project voort. Dat doet hij vanuit de nieuwe stichting ‘Mobile Dental Care’. Zo kan hij ook sponsors en donateurs bereiken.

Om nog meer mensen te kunnen bereiken, komt er binnenkort zelfs een tweede bus bij, laat Reiche weten. Vanaf september staat de bus net als voor de zomervakantie op maandag en donderdag van 9 tot 16 uur weer op het Loosduinse Hoofdplein. De bus staat ook in Leyenburg en in de Schilderswijk.

Uitvoerige intake

Wie bij de mobiele tandartsbus aanklopt, krijgt niet zomaar een behandeling. “Het moet echt dringend zijn wil één van onze tandartsen een tand of kies trekken, een vulling vernieuwen of je gebit reinigen”, vertelt Reiche, die er meteen aan toevoegt dat tot nu toe vrijwel iedereen die zich bij de bus meldt voor een behandeling in aanmerking komt.

Buitenlandse tandartsen

De gemeente startte dit project om meerdere redenen: mensen zonder verzekering of tandarts worden geholpen en tandartsen, bijvoorbeeld uit Oekraïne, Wit Rusland, of Griekenland, doen ervaring op en kunnen zo in aanmerking komen voor een Nederlandse BIG-registratie. Reiche: “Zij praten weliswaar vaak gebrekkig Nederlands, maar zij werken onder begeleiding van een Nederlandse tandartsarts en ook de assistenten op de bus spreken Nederlands. Het zijn professionele tandartsen die vaak net als hun patiënten gevlucht zijn uit hun land.”

“De grote druk bij de reguliere tandartsen wordt op deze manier enigszins afgeremd”, licht Reiche toe, die trots de behandelbus van binnen laat zien. Weliswaar klein, is er alles wat er nodig is voor een professionele tandartsbehandeling. De uitrusting is modern en praktisch en er is airco in de bus. Vanuit het oogpunt van privacy is het niet mogelijk om vanaf buiten de bus in te kijken, van binnen naar buiten kan wel. De bus is aangeschaft door de gemeente en sponsors hebben voor de uitrusting van de bus gezorgd, maar er zijn zeker nog meer sponsors welkom, weet Reiche.

Onderzoek

Zorgverzekeraar VGZ doet onderzoek of mensen na een bezoek aan deze speciale bus voortaan wel naar een gewone tandarts gaan. Als het aan Reiche ligt komt de tandartszorg terug in de basisverzekering zodat een tandartsbezoek in elk geval voor iedereen financieel haalbaar is.

Meer nieuws uit Den Haag?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: