Bunkerdag 2025: Ontdek de bunkers langs de Nederlandse kust

Uit
Ontdek de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog tijdens Bunkerdag.
Ontdek de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog tijdens Bunkerdag. (Foto: aangeleverd)

DEN HELDER/JULIANADORP - De bunkers langs de Nederlandse kust zijn zaterdag 24 mei opengesteld voor het publiek. Van Zeeland tot en met de Waddeneilanden kun je tussen 10.00 tot 17.00 uur een kijkje nemen in deze bijzondere bouwwerken uit de Tweede Wereldoorlog, die onderdeel waren van de Atlantikwall. Vaak nauwelijks zichtbaar in het landschap – soms grotendeels onder het zand of begroeid door planten – herinneren ze nog altijd aan een belangrijke en ingrijpende periode in onze geschiedenis.

Bunkerdag in Den Helder en Julianadorp

Tijdens de Tweede Wereldoorlog speelde Den Helder een belangrijke rol vanwege zijn strategische ligging. De stad huisvestte de grootste Nederlandse marinebasis, die door de Duitsers werd overgenomen en ingezet voor hun vlootoperaties op de Noordzee. In en rond de stad verrezen bunkers, versperringen en luchtafweerinstallaties, waarmee Den Helder uitgroeide tot een zwaar versterkt militair bolwerk. Tijdens Bunkerdag zijn er vier bunkers te bezoeken. Daarnaast worden er – op inschrijving – rondleidingen gegeven in Fort Harssens en op Willemsoord. Reserveren kan via www.bunkerdag.nl.

Vier bunkers

De zogeheten ‘Kroontjesbunker’, een FL250 Flakgruppenkommandostand, dankt zijn naam aan de vorm van de toren. In de bunker werden met een glazen plotterwand gegevens over vliegroutes en passerende vliegtuigen verzameld en doorgegeven aan verderop gelegen Flakbatterijen. Dit is de enige bunker van dit type in Nederland die nog intact is. Bezoekers kunnen de toren beklimmen voor een prachtig uitzicht over de duinen. In de bunker wordt alles verteld over hoe de gegevens van passerende vliegtuigen werden verzameld. 

De Hospitaalbunker aan de rand van het Timorpark bood medische hulp aan gewonden die tijdens de oorlog gestabiliseerd moesten worden. Na een kleine of grote ingreep konden ze verder van het front getransporteerd worden. Tijdens Bunkerdag is er een kleine collectie medisch gereedschap te zien, die laat zien hoe een noodhospitaal in de oorlog functioneerde. In het voormalige logementsgebouw van de Duitse Marine in Huisduinen is het Atlantikwall Centrum gevestigd. Het Administratiegebouw, in de volksmond het ‘Casino’, werd in 1942 gebouwd voor het onderbrengen van de Duitse Marine in Den Helder. In het museum is veel informatie te zien over de Atlantikwall, de oorlogsgeschiedenis van het Waddengebied en van Den Helder.

De tekst gaat door onder de afbeelding.


Bezoek de Hospitaalbunker aan de rand van het Timorpark. - Foto: aangeleverd

In Julianadorp staan twee geschutsbunkers type M219. In de hele Atlantikwall staan maar twee bunkers van dit type. Ze zijn nooit in bedrijf geweest, de oorlog was namelijk al beëindigd voordat de bunkers af waren. Deze bunkers waren onderdeel van Batterij Zanddijk. Van deze twee imposante bunkers is de bunker aan de noordzijde opengesteld voor bezoekers. De bunker bestaat uit twee verdiepingen. De naastgelegen M219 aan de zuidzijde is nu een uitkijkpunt en geeft een mooi uitzicht over de duinen, strand en zee.

Activiteiten 

Tijdens deze tiende editie van Bunkerdag herdenken en vieren we dat Nederland tachtig jaar geleden werd bevrijd. Naast bunkerbezichtigingen zijn er tal van activiteiten voor jong en oud. Je krijgt de kans om bunkers te bezoeken die normaal gesloten blijven. Er zijn rondleidingen en wandelingen waarbij gidsen vertellen over de geschiedenis van de bunkers en de gevolgen voor de omgeving. Acteurs verkleed als soldaten laten zien hoe het leven er in oorlogstijd uitzag en oude legervoertuigen rijden op verschillende plekken rond. Ook zijn er diverse exposities ter ere van 80 jaar bevrijding en vele filmvertoningen met originele beelden uit die tijd. Voor kinderen is er een speciaal opdrachtenboekje en diverse speurtochten.

Meer informatie via www.bunkerdag.nl. Tickets zijn op de dag zelf te koop. Met één ticket kun je alle bunkers bezoeken.


Tijdens deze tiende editie van Bunkerdag herdenken en vieren we dat Nederland tachtig jaar geleden werd bevrijd. - Foto: aangeleverd

Meer nieuws uit Den Helder?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: