Noord-Hollander heeft groenere vingers dan gedacht, maar deze klus haten we

Nieuws
Zes op de tien Noord-Hollanders houdt van tuinieren.
Zes op de tien Noord-Hollanders houdt van tuinieren. (Foto: Aangeleverd)

REGIO - Hoewel Noord-Holland vaak wordt geassocieerd met verstedelijking, blijken inwoners verrassend grote tuinliefhebbers. Na Drenthe en Overijssel wonen hier de meeste fanatieke tuiniers van Nederland: maar liefst 61 procent geeft aan (redelijk) veel van tuinieren te houden. Toch is er ook in Noord-Holland één klus waar men massaal als een berg tegenop ziet: het onkruid tussen de tegels wegkrabben.

Terwijl landelijk 55 procent van de mensen zegt graag in de tuin bezig te zijn, scoort Noord-Holland met bijna 61 procent fors hoger. Tuinmeubelshop vroeg een representatief panel van 1.052 Nederlanders naar hun beleving in de tuin. Naast de grote liefde voor groen, blijkt er echter ook een universele vijand te zijn: onkruid wieden staat met 38 procent met stip op één als de meest gehate tuinklus.

Twintigers houden de handen liever schoon

De afkeer van het ‘vuile werk’ in de tuin lijkt overigens sterk leeftijdsgebonden. Vooral de jongere generatie ziet de strijd tegen onkruid totaal niet zitten: maar liefst 53 procent van de twintigers noemt dit de allerergste klus. Bij de zeventigplussers ligt dit percentage met 22 procent aanzienlijk lager. Sterker nog, ruim vier op de tien ouderen geven aan dat zij eigenlijk aan géén enkele tuinklus een hekel hebben.

“In Noord-Holland zien we een opvallend hoge bereidheid om in de tuin te werken”, zegt Gerrit van der Garde van Tuinmeubelshop. “De tuin moet er goed uitzien voor de zaterdagmiddagborrel, maar waar de jongere generatie het proces daar naartoe - met de knieën in de modder - liever overslaat, lijkt de gemiddelde Noord-Hollander de handen wel degelijk uit de mouwen te steken. De tuin wordt hier echt gezien als een verlengstuk van de woning.”

Tuin maakt gelukkiger dan extra kamers

Dat een tuin ondanks de klusjes belangrijk is voor ons welzijn, wordt onderschreven door cijfers van het CBS. Nederlanders met een tuin zijn namelijk aantoonbaar gelukkiger met hun woonsituatie: 87 procent van de tuinbezitters is tevreden met hun woning, tegen slechts 72 procent van de mensen zonder tuin.

Toch kiezen we rationeel vaak anders. Uit eerder onderzoek van Tuinmeubelshop bleek dat de meeste Nederlanders bij een verhuizing eerder voor een grotere woning dan voor een grotere tuin zouden gaan. Het lijkt erop dat de Flevolander de ideale tuin vooral ziet als een plek voor rust, zonder dat er een schoffel aan te pas hoeft te komen.

Drenten en Overijsselaars hebben de groenste vingers

De verschillen tussen de provincies zijn groot. Waar de Noord-Hollander met 61 procent enthousiasme stevig in de top drie staat, wonen in Drenthe en Overijssel de echte fanatiekelingen (62%). Noord-Brabant is de enige provincie waar minder dan de helft van de tuinbezitters zichzelf een liefhebber noemt. Flevoland spant de kroon als het gaat om de grootste hekel aan tuinieren: daar geeft 27 procent aan er ‘helemaal niet’ van te houden.

Meer nieuws uit Dijk en Waard?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: