Nieuwe locatie voor De Zonnevechter of blijft het waar het staat?

Nieuws
De meningen over het kunstwerk zijn al jaren verdeeld
De meningen over het kunstwerk zijn al jaren verdeeld (Foto: Rowin van Diest)

HAARLEM - Het abstract expressieve kunstwerk ‘De Zonnevechter’ van kunstenaar Arthur Spronken (1930-2018) komt volgens het College van B&W niet goed tot zijn recht op haar huidige locatie: midden op de Grote Markt. Aanstaande donderdag wordt er een voorstel besproken met drie opties. Het kunstwerk kan naar twee mogelijke nieuwe locaties of op haar plek blijven staan. 

‘Dit werk verdient een plek waar het goed tot z’n recht komt en een sterkere relatie met water kan krijgen’, zo schrijft het college in beleidsstukken. ‘Destijds kon dat niet gerealiseerd worden en is als compromis pas later een fontein toegevoegd. Daarom vormen het kunstwerk en de fontein geen geheel.’ De adviescommissie Kunst in de Openbare ruimte adviseerde te onderzoeken of het kunstwerk verplaatst kan worden want het werk past beter in een groene omgeving, waar het de ruimte heeft in plaats van de drukke Grote Markt en de gebouwen er omheen. 

Nieuwe locaties

Het college heeft twee locaties onderzocht waar waar het kunstwerk naartoe verplaatst kan worden; De Schotersingel (De Bolwerken) en het Reinaldapark.  Op het water in het Reinaldapark zou het kunstwerk een zeer prominente plek krijgen, volgens het college. 

Het college is echter nog enthousiaster over De Bolwerken. Het beeld kan geplaatst worden in het water en heeft qua schaal en maat een fraaie setting in de Schotersingel. Vanaf de Schotersingelbrug ontstaat dan een mooi plaatje, volgens het college. 

Laten staan

Een derde optie is om het kunstwerk te laten staan en te restaureren. Het college geeft wel aan dat als er wordt besloten om de Grote Markt als standplaats te houden, dat ook definitief zo zal blijven. ‘De kunstenaar Arthur Spronken was niet voor een verplaatsing omdat hij het werk voor de Grote Markt heeft ontworpen’, zo schrijft het college. ‘Met de Zonnevechter maakte de kunstenaar een historische verwijzing naar de Grote Markt als toernooiveld tijdens de Middeleeuwen.’

Restauratie van de fontein vergt bovendien een forse investering. Het hele watersysteem, pompen en leidingen, dient vervangen te worden; ook is de afdichting van de bak en het voegwerk niet meer in orde. De huidige watervoorziening van de fontein is verouderd en werkt op drinkwater. Het eenmalig gebruik van kraanwater past niet meer binnen de duurzaamheidsambities van de stad. Een duurzame oplossing met hergebruik van water betekent dat een extra investering voor het aanbrengen van een waterkelder en machinekelder. Ook het jaarlijks onderhoud zal duurder worden omdat er een filtersysteem nodig is om de waterkwaliteit te borgen. De raming voor de restauratie van de fontein bedraagt 177.000 euro. Ook het jaarlijks onderhoud zal duurder zijn in verband met het filtersysteem: jaarlijks 12.000 euro.

Tot slot is hierbinnen ook nog een optie om de fontein op De Grote Markt te laten staan, maar dan zonder fontein, al vindt het college dat niet bepaald esthetisch. Dit zou wel de goedkoopste optie zijn. 

Lees ook: Het hoge woord is eruit: Zonnevechter wordt verplaatst van Grote Markt | Al het nieuws uit Haarlem (rodi.nl)

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: