Dertig keer sneller zagen: lezing over uitvinder Cornelis Corneliszoon van Uitgeest

Historie
Erfgoedpark De Hoop is aanvankelijk opgezet als een toeristische attractie rond de uitvinding van de houtzaagmolen door Cornelis Corneliszoon van Uitgeest.
Erfgoedpark De Hoop is aanvankelijk opgezet als een toeristische attractie rond de uitvinding van de houtzaagmolen door Cornelis Corneliszoon van Uitgeest. (Foto: Aangeleverd)

HEEMSKERK - De Historische Kring Heemskerk organiseert dinsdag 27 oktober om 19.30 uur een lezing over Cornelis Corneliszoon. De lezing in het Historisch Huis aan de A. Verherentstraat 5 wordt gegeven door Arie Zonjee van Stichting Cornelis Corneliszoon.

Weinig mensen kennen Cornelis Corneliszoon. In geschiedenisboeken komt zijn naam nauwelijks voor. Zelfs zijn geboorte- en sterfdatum staan niet vast. Hij was getrouwd met Trijn Pieters, de dochter van de molenaar, en noemde zichzelf een ‘schamel huysman met wijff ende kijnderen belast’.

Zagen dertig keer sneller

Toch deed deze eenvoudige boer, timmerman en molenmaker in 1593 een van de belangrijkste uitvindingen uit de vaderlandse geschiedenis: de houtzaagmolen. Die zaagde balken en planken machinaal op windkracht. Dat ging dertig keer sneller dan met de hand, zoals tot dan toe gebruikelijk was.

Uitvinding kwam op het juiste moment

De houtzaagmolen kwam op een goed moment. Spaanse troepen hadden tijdens de Tachtigjarige Oorlog plunderend en brandstichtend een spoor van vernielingen achtergelaten. Er was hout nodig voor herstel en herbouw van woningen, molens, boerderijen en pakhuizen. Vooral was het nodig voor scheepsbouw, om over zee handel te kunnen drijven.

Eerbetoon aan Uitgeester

Cornelis Corneliszoon van Uitgeest kreeg nooit de waardering en erkenning die hij verdient. “Alle reden dus om hier als eerbetoon aandacht te vragen voor deze bijzondere Uitgeester”, aldus de Historische Kring Heemskerk.

Aanmelden

Aanmelden is verplicht via opgeven@historischekringheemskerk.nl. Er is ruimte voor maximaal 25 bezoekers. Let op: Je aanmelding is pas definitief als je een bevestiging hebt gekregen. Geen bevestiging gehad? Neem dan opnieuw contact op via het opgeef-mailadres.

Meer nieuws uit Heemskerk?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: