Heemskerk herdenkt bemanningsleden van neergestorte Lancaster

HEEMSKERK - Het college en leden van de Stichting 4 en 5 mei Heemskerk hebben dinsdag bloemen gelegd op de graven van zeven Britse oorlogsvliegers. De herdenking vond plaats bij de Nederlands Hervormde Kerk.
Op 16 december 1943 stortte de Britse Lancaster DS835 neer in de duinen bij Heemskerk. Alle zeven bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel was onderweg naar een bombardement op Berlijn toen het op vijf kilometer hoogte uit elkaar spatte.
De Lancaster vertrok om 17.12 uur vanaf vliegbasis RAF-Witchford als onderdeel van een formatie van 483 Lancasters en 10 Mosquito’s. Rond kwart over zes hoorden inwoners van Heemskerk een hevige knal en zagen zij een rode gloed aan de hemel.
De bemanning had geen schijn van kans en de Lancaster kwam in de buurt van de Kruisberg terecht. In dat deel van het duin werden de meeste brokstukken gevonden. Eén van de motoren was in Wijk aan Zee terecht gekomen. Trots vertelde de Duitsers dat het vliegtuig was ‘abgeschossen’.
Technisch mankement
Boswachter Aalt Bruinekool, die voor het raam stond, wist echter zeker dat er van Duitse zijde niet was geschoten. Ook andere ooggetuigen zagen dat het vliegtuig al achterop was geraakt op zijn eskader. Een technisch mankement wordt als oorzaak aangenomen. Het toestel had slechts vier vlieguren gevlogen.
Geen overlevenden
In eerste instantie werden er maar vijf lichamen gevonden. De Duitsers wisten echter dat vliegtuigen van dat type zeven bemanningsleden aan boord hadden. Daarom werd de woning van familie Bruinekool overhoop gehaald om de twee vermisten te zoeken. De volgende dag, toen het de Duitsers duidelijk werd dat er geen overlevenden meer waren, moesten Bruinekool en marechaussee Kees de Meester met een Duitse patrouille mee om de andere twee bemanningsleden te zoeken. Die werden spoedig gevonden.
Bij het zien van de omgekomen piloten salueerden Bruinekool en De Meester. Dat werd door de Duitsers zeer kwalijk genomen. Op boze toon begonnen zij te vertellen dat de piloten bommen op hun vrouwen en kinderen gooiden.
Algemene begraafplaats
Op 20 december 1943 werden de zeven bemanningsleden begraven op de Algemene begraafplaats bij de Nederlands Hervormde Kerk. Gemeentewerkman Engel Bloedjes verzorgde de begrafenis. De Duitse bezetters stonden toe dat eenvoudige houten kruizen met de namen van de overledenen werden geplaatst.
















Meer nieuws uit Heemskerk?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie