Buurtcamping Hoogwoud komt terug: drie dagen samen kamperen, eten en nieuwe mensen leren kennen

HOOGWOUD – Een tent opzetten, samen eten, een spelletje doen of gewoon een praatje maken. Het lijken eenvoudige ingrediënten voor een gezellig kampeerweekend, maar volgens organisator Wiebo Beenen schuilt daar juist de kracht van de Buurtcamping in. Van vrijdag 18 tot en met zondag 20 september verandert Zwembad Het Woudmeer in Hoogwoud in een ontmoetingsplek waar inwoners van alle leeftijden en achtergronden elkaar leren kennen. “Ik zag mensen die elkaar anders nooit zouden spreken ineens samen aan tafel zitten. Toen wist ik dat het werkte.”
Na een succesvolle eerste editie keert de Buurtcamping terug naar Hoogwoud. “Bij een nieuw project willen mensen eerst even proeven en ruiken hoe het is”, vertelt Wiebo. “Maar gaandeweg werd iedereen steeds enthousiaster. Anders organiseerden we het nu natuurlijk niet voor een tweede keer.”
Die eerste editie trok een opvallend gemengd gezelschap. Gezinnen uit Oekraïne, bewoners van het asielzoekerscentrum, ouderen en andere inwoners uit het dorp deelden drie dagen lang dezelfde camping. Volgens Wiebo ontstond daardoor precies waar de organisatie op hoopte. “Samen eten, samen spelletjes doen en plezier maken bracht mensen echt dichter bij elkaar.”
Geen vast programma
Juist dat spontane karakter maakt de Buurtcamping bijzonder. De organisatie legt wel een aantal grote lijnen vast, maar laat het programma zich aanpassen op de behoeften van de mensen. “Als kinderen heerlijk aan het spelen zijn, ga ik ze niet onderbreken omdat het tijd is voor de volgende activiteit. We kijken vooral wat er op dat moment gebeurt.” Vorig jaar vulden bezoekers het weekend onder meer met muziek maken, grote spellen en allerlei andere activiteiten. Deelnemers bedachten regelmatig zelf nieuwe ideeën. “Dan zegt iemand: zullen we dit doen? Of zullen we dat proberen? Dan regelen we dat gewoon. Zo groeit het programma vanzelf.”
De Buurtcamping richt zich nadrukkelijk niet op één specifieke doelgroep. Iedereen uit de gemeente kan zich aanmelden. “We willen dat mensen elkaar leren kennen, samenwerken en samen nadenken over initiatieven waarmee ze iets voor een ander kunnen betekenen”, zegt de organisator. Volgens hem bleef dat vorig jaar niet beperkt tot één weekend. Verschillende deelnemers sloten zich later aan bij andere projecten. “Voor mensen die thuis zitten met weinig contacten, kan zo’n Buurtcamping echt een eerste stap zijn om weer actief mee te doen.”
Verschil maken
Dat gevoel bleef ook bij de vrijwilligers hangen. Tijdens het opruimen sprak één van de organisatoren woorden die Wiebo niet snel vergeet. “We zaten nog even samen een koud drankje te drinken en toen zei iemand: ‘Ik denk dat wij een klein beetje het verschil maakten.’ Dat vond ik een mooi compliment over het hele weekend.”
Achter de schermen vraagt zo’n weekend behoorlijk wat voorbereiding. Vrijwilligers vormen inmiddels op beide locaties een eigen werkgroep. Wiebo probeert die groepen steeds meer verantwoordelijkheid te geven. “Het mooiste is als zo’n initiatief echt uit de samenleving zelf komt. Dat kost tijd, maar ik zie dat steeds meer mensen willen meedenken en meehelpen.”
Lionsclub Opmeer-Medemblik
Ook sponsoren spelen daarbij een belangrijke rol. Zo schonk de Lionsclub Opmeer-Medemblik maar liefst acht nieuwe tenten aan de Buurtcamping. “Daar zijn we ontzettend blij mee”, zegt Wiebo. “Het zijn prachtige tenten.”
Dat laatste past precies bij de opzet van het evenement. Wie geen tent, luchtbed of slaapzak bezit, hoeft daar niet wakker van te liggen. De organisatie zorgt voor kampeermateriaal en deelname kost niets. Daarmee wil de Buurtcamping juist de drempel zo laag mogelijk houden.
De keuze voor Zwembad Het Woudmeer als nieuwe locatie is volgens de organisator een fijn en praktisch besluit. Het terrein beschikt al over veel voorzieningen en is veilig afgesloten. “Dat maakt het organiseren een stuk eenvoudiger dan op de vorige locatie.”
Ontstaan Buurtcamping
Het idee voor de Buurtcamping ontstond overigens niet uit het niets. Tussen 2016 en 2023 organiseerde Wiebo met anderen een zomeracademie op Camping De Gouw. Dat initiatief groeide flink, maar trok uiteindelijk een minder gemengde groep dan de organisatie voor ogen had. Tijdens zijn zoektocht naar een nieuwe vorm stuitte de organisator op het concept van de Buurtcamping. “Er bestaat een landelijke organisatie die alles voor ons kan regelen, maar daar hangt wel een stevig prijskaartje aan. Toen dacht ik: volgens mij kunnen we dat hier ook gewoon zelf organiseren. Zo is de Buurtcamping ontstaan.”
Wiebo hoopt opnieuw op een gevarieerd gezelschap. Niet omdat iedereen hetzelfde is, maar juist omdat verschillen mooie ontmoetingen opleveren. “Als mensen elkaar leren kennen, ontstaat er begrip. Dat is uiteindelijk waar de Buurtcamping om draait.”
Aanmelden
De Buurtcamping in Hoogwoud vindt plaats van vrijdag 18 tot en met zondag 20 september op Zwembad Het Woudmeer. Deelname is gratis. Ook wie geen eigen tent of kampeerspullen bezit, kan meedoen. Aanmelden kan tot 1 september via anverdan2020@gmail.com. Er is plaats voor dertig deelnemers.





Meer nieuws uit Opmeer?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie