Een kijkje in de keuken van Stadskeuken Purmerend: ‘Nooit gedacht dat ik op mijn leeftijd nog horecaondernemer zou worden’

PURMEREND - Het is nog even uitvogelen in de keuken van Buurthuis De Terugkom, pielen met ovens en koelkast, maar het settelen lukt al aardig. René Verhoogt runt vanuit deze plek ‘zijn’ Stadskeuken Purmerend, een plek waar iedereen een vorkje mag meeprikken. Het concept is simpel, net zoals de menukaart; één gerecht, met een kop koffie en dessert toe, voor vijf euro.
Het is maandagavond. Uit Buurthuis De Terugkom klinkt geroezemoes. De geur van een warme prak vindt de weg naar mijn neus. Broccoli? Of misschien toch erwtjes? Ik trek de deur open. Over twee tafels verspreid zit een mens of twintig. Door de zaal beweegt zich een lange man. Dat moet René zijn.
“Zo, dat is meer oorbel dan gezicht!” René lacht me tegemoet. Of hij lacht me uit. Tja, de grote oorringen zijn mijn handelskenmerk geworden. Ik schud hem de hand en besluit dat het toelachen moet zijn. Iemand die zo’n initiatief start en bezigt, kan niet anders dan een fijn mens zijn. We bewegen ons naar de keuken, waar vrouw Thea de ovens en pannen nauwlettend in de gaten houdt.
Sociaal restaurant
René keek het initiatief af bij een gaarkeuken in Alkmaar. René: “Ik dacht: zo’n sociaal restaurant, dat hoort ook in een stad als Purmerend. Dus dat ging ik dan maar doen.” Een naam was snel gevonden. Een keuken voor de stad: Stadskeuken Purmerend. Die bestierde hij eerst vanuit Buurthuis Heel Europa, daarna huisde het initiatief in De Triton en sinds begin deze maand pruttelen de pannen in de keuken van Buurthuis De Terugkom. Een nieuwe locatie is altijd even wennen, ook voor de vaste gasten die hun nieuwe tafelgenoten voorzichtig aftasten. Maar ondanks de nieuwigheid gaat het René al behoorlijk goed af.
Aan de tafels klinkt het bestek tevreden op de borden, net zoals het gemompel onderling tussen het happen door. “Ik serveer het eten nu bewust in schaaltjes en kommen, zodat mensen lekker met elkaar aan de klets raken”, zegt René. Hij bereidt het eten thuis voor. “Die keuken is mij gewoon eigen. Het is gewenning.”
Iedere keer staat er iets anders op het menu. Macaroni, een avg’tje en soms een gerecht uit de Indische keuken, het hangt er allemaal van af welke vrijwilliger er wanneer is. René: “Alles wat over is breng ik naar de nachtopvang aan de Zeevangstraat. Dan hebben zij ook wat lekker warms te eten. Ik gooi niks weg.”
Kerstdiner
Afgelopen kerst pakte René samen met zijn vrijwilligers en ‘in fijne, intensieve samenwerking’ met Vezet uit met een kerstdiner in Villa Clementine. René: “Dat was echt een avondje uit. Drie gangen, een pianist, 75 blije mensen. Daar doe je het voor.” Ook dit jaar hoopt René de kerstdagen weer samen met een boel eters te vieren. Houd hiervoor de Facebookpagina van Stadskeuken Purmerend in de gaten.
Sociaal restaurant 2.0
Ja, René houdt het concept graag simpel en laagdrempelig maar hij droomt wel van een uitbreiding. “Mijn grote droom is een plekje aan de Koemarkt, precies zoals het sociaal restaurant in Gent, midden in het centrum. Een plek waar écht iedereen binnenloopt, ongeacht portemonneegrootte, leeftijd of sociale kring. En dan zo’n drie dagen per week open. Ik heb het materiaal, de contacten en leveranciers, de tijd, zin en kennis. Of is dat te veel gevraagd?” Nee joh, René. Er moet toch wel iemand zijn die hier bij kan helpen?
Contact
Stadskeuken Purmerend zoekt óók fijne vrijwilligers. Om te koken, voorbereiden of voor andere keukenwerkzaamheden. Wil je eens aanschuiven? De komende editie is op maandag 31 augustus van 18.00 tot 20.00 uur in Buurthuis De Terugkom, Karavaanstraat 6, Purmerend. Aanmelden en contact over vrijwilligerswerk via 0628753956.
Dit bericht is ook gedeeld via ons WhatsApp-kanaal van Purmerend. Ook razendsnel het laatste nieuws in je app? Volg het Rodi-kanaal nu (anoniem) via deze link.





Meer nieuws uit Purmerend?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie