Wordt historische Molen De Hoop na meer dan een eeuw tóch heropgebouwd?

Nieuws
Wethouder Judie Kloosterman bij het ontwerp voor de nieuwe molen.
Wethouder Judie Kloosterman bij het ontwerp voor de nieuwe molen. (Foto: Bert Westendorp)

UITGEEST - Het begint er op te lijken dat Uitgeest over een paar jaar een molen rijker is. Er zijn nog wel enkele hobbels op de weg, maar de plannen zijn positief ontvangen door de gemeenteraad. 

De gemeenteraad is donderdagavond 20 maart bijgepraat over de plannen voor de bouw van een houtzaagmolen op Erfgoedpark De Hoop. Wethouder Judie Kloosterman spant zich al enkele jaren in om de molen te realiseren en liet extern adviseur Paul van Gessel de plannen uitleggen. Een begroting ligt gereed en er is overleg met het bedrijfsleven. Ook wordt er gelobbyd bij potentiële sponsors. 

Vakonderwijs 

De historische houtzaagmolen gaf een enorme impuls aan de economie van de Gouden Eeuw. De molen brandde in 1911 af, maar de hoop op nieuwbouw ging nooit verloren. Met name de betrokkenheid van het vakonderwijs en het inzetten van mensen met een achterstand op de arbeidsmarkt sprak de politici aan. 

Uitvinder 

Cornelis Corneliszoon van Uitgeest of Krelis Lootjes (1550-1607) was de uitvinder van de houtzaagmolen. Door het toepassen van een krukas in een windmolen werd een draaiende beweging omgezet in een op- en neergaande beweging. Die toepassing luidde een industriële revolutie in. Door het hout zagen middels een molen konden er in razendsnel tempo schepen gebouwd worden en dat had een grote positieve invloed op de economie. Molen De Hoop werd gebouwd in 1679 en in 1911 door een brand verloren. De molen stond bij het Binnenmeer. 

1,9 miljoen euro

Het plan is om dit voorjaar een voorstel aan de raad voor te leggen. Het project gaan niet enkel om de bouw van de molen, maar ook om de restauratie van de molenaarshut. De totale kosten van het complete project bedragen 1,9 miljoen euro. Ook Uitgeest wordt om een financiële bijdrage gevraagd. 

Schouders eronder

Het idee voor de splinternieuwe molen is een initiatief van Gemeente Uitgeest in samenwerking met de provincie en rijksoverheid, de ondernemers van Erfgoedpark De Hoop en Stichting Cornelis Corneliszoon. Samen met de maatschappelijke partners, vrijwilligers en inwoners zetten de partijen de schouders onder de wederopbouw van de unieke, historische molen. 

Al in 2004 sloeg toenmalig burgemeester Jaap Kroon de eerste paal voor de fundering.

Meer nieuws uit Uitgeest?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: