Glastuinbouw Nederland roept telers op zuinig gebruik te maken van versoepeld onttrekkingsverbod Delfland

Nieuws
Afbeelding
(Foto: Jos Dries)

Glastuinbouwbedrijven in het beheergebied van Delfland mogen op 19, 20 en 21 augustus van 0:00 tot 08:00 uur en van 20:00 tot 23:59 uur weer oppervlaktewater gebruiken voor hun beregening.

Glastuinbouw Nederland is blij met deze tijdelijke versoepeling van het onttrekkingsverbod dat sinds 5 augustus van kracht is. “We roepen telers echter dringend op zuinig met oppervlaktewater te zijn en dit alleen te gebruiken als het echt nodig is”, reageert voorzitter Jacco Vooijs van regio West- en Oostland van Glastuinbouw Nederland. Doordat er voldoende zoetwater beschikbaar is vanuit het Brielse Meer en het springtij afgelopen weekend niet voor verzilting daarvan heeft gezorgd, hoefde het Hoogheemraadschap van Delfland zijn waterbergingen in het gebied niet in te zetten om het waterniveau op peil te houden. Ook de huidige en verwachte neerslaghoeveelheden leiden tot een hoger waterniveau van de boezem.

Overleg

Glastuinbouw Nederland is blij dat de intensieve overleggen met Delfland, de ministeries van Infrastructuur en Waterstaat (I&W) en van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN), de provincie Zuid-Holland en de gemeente Westland ertoe hebben bijgedragen dat telers nu gedurende enkele dagen weer oppervlaktewater mogen gebruiken. “Vooral telers met gewassen die in de grond worden geteeld — zoals radijs, sla, freesia, chrysant, lisianthus en lelie — keken daar reikhalzend naar uit. Zij hadden in sommige gevallen nog maar voor enkele dagen water op voorraad”, licht Vooijs toe.

Dringens beroep: wees zuinig met water

Desondanks doet de regiovoorzitter een dringend beroep op telers zuinig om te springen met het beschikbaar gekomen water. “Als telers zo weinig mogelijk oppervlaktewater onttrekken en de onttrekking verspreiden over de diverse perioden, daalt het waterpeil in de boezem niet onder het kritieke niveau. Dan ontstaat er wellicht ruimte om de tijdelijke versoepeling van het onttrekkingsverbod te verlengen tot na het weekend. De boezemwateren moeten namelijk op peil blijven om de veiligheid van dijken te kunnen garanderen.”

Hoewel het sinds maandag weer is gaan regenen, zijn daarmee de droogteproblemen volgens Vooijs nog niet voorbij. Daarom blijft Glastuinbouw Nederland pleiten voor de inzet van gezuiverd rioolwater (effluent) vanuit de afvalwaterzuiveringsinstallatie (AWZI) Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland. “Niet alleen voor nu, maar ook voor de langere termijn biedt dat een structurele oplossing om watertekorten in onze sector te voorkomen. We blijven hierover in gesprek met Delfland en waar nodig met het ministerie van I&W”, aldus Vooijs.

Tegelijkertijd werkt Glastuinbouw Nederland verder aan de doorontwikkeling van alternatieven die voor telers duurder uitpakken, zoals ontzilt water uit de Nieuwe Waterweg, osmosewater van waterzuivering De Vlot en voor de langere termijn effluent uit AWZI Harnaschpolder. Als laatste redmiddel kan altijd nog zoetwater uit rijkswateren zoals het Hollandsch Diep (een optie die inmiddels de goedkeuring heeft van Rijkswaterstaat) per tankwagen worden aangevoerd.

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: