‘Je moet als mantelzorgconsulent goed kunnen luisteren, vindingrijk en creatief zijn’

ZAANSTREEK – “De Week van de Mantelzorg zie ik als hele positieve manier om mantelzorgers in het zonnetje te zetten. Daarbij krijgen de 1600 mantelzorgers in Zaanstad de kans om iets leuks voor zichzelf te kiezen uit de activiteiten in het programma dat ze kregen van de werkgroep, bestaande uit medewerkers van Sociale Wijkteams”, meent Tanja Hollenberg, Mantelzorgconsulent bij het Sociaal Wijkteam Wormerveer, Krommenie, Assendelft en Westzaan.
Tanja is sinds anderhalf jaar actief in de coachende rol voor mantelzorgers die een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Soms biedt zij alleen een luisterend oor, soms is er sprake van praktische ondersteuning. “Mantelzorgondersteuning is maatwerk en heel divers. Altijd stel ik de vraag; waar heb jij als mantelzorger behoefte aan? Als het antwoord niet duidelijk is, kunnen we dit samen onderzoeken.”
Consulent Tanja Hollenberg geeft Zaanse mantelzorgers praktisch steuntje in de rug
Het kan daarbij gaan om algemene ondersteuning. Zoals samen instanties bellen en de juiste zorg regelen, passend lotgenotencontact vinden of een luisterend oor bieden en de juiste vragen stellen zodat iemand zelf in staat is om ruimte te creëren of een betere balans te vinden.
Best pittig werk
“Het is soms best pittig werk. Als consulent moet je goed kunnen luisteren, vindingrijk en creatief zijn. Out-of-the-box denken en doen. Leren de open/juiste vragen te stellen waardoor je de mantelzorger kunt helpen. Dat kunnen twee gesprekken zijn, dus een kort traject. Maar ook meer. De opzet is samen inzicht krijgen in de situatie waarin zorg nodig is en oplossingen vinden waar nodig”, licht Tanja toe.
Uitdaging
De vraag ‘hoe kan ik helpen?’ is makkelijk gesteld, maar daagt tegelijk de mantelzorgconsulent uit. “Bij het zoeken naar de juiste hulp voor de mantelzorger vragen we ook naar de familie. Kan iemand anders meehelpen in het zorg bieden? Wat voor verwachtingen en behoeftes zijn er bij de mantelzorger en zorgvrager? Soms loop je tegen ingewikkelde verhoudingen aan. Dan speelt mee wat er vroeger is gebeurd en kom je andere normen en waarden tegen door een andere achtergrond. Des te mooier is het als het dan toch lukt te ondersteunen.”
Zo wordt Tanja geroemd als mantelzorgconsulent door mantelzorgster Kelly (zie andere artikel) vanwege haar praktisch aanpak hulp te regelen toen Kelly het even niet zag zitten voor haar hulpbehoevende moeder te kunnen zorgen.
Maatwerk
”Zoals gezegd, het is altijd maatwerk. Mijn taak is de mantelzorger wegwijs maken naar de juiste zorgprofessionals als die vraag actueel is. Maar ook praktisch helpen, zoals een verhuizing via de inzet van de studentenverhuizing regelen. Tot meegaan naar een mantelzorgactiviteit als de mantelzorger dit spannend vindt maar wel behoefte heeft aan contact.”
Je kunt bij de mantelzorgconsulent tevens aankloppen voor complexere zaken. Zoals bij traumazorg van tweedegeneratie oorlogsslachtoffers en de inzet van een systemisch rouwcoach (rouw en verlies bij leven) vanuit stichting MEE.
Beloning
Tanja: “Heeft de mantelzorger zelf behoefte aan wat lucht en tijd voor zichzelf, maar moet de zorg door blijven gaan, dan kan er mogelijk een vrijwilliger worden ingezet via onze vrijwilligers-coördinator. Of Vrijwilligersvervoer, ophalen bij de deur en afleveren bij de deur met wachten tot afspraak klaar is. Tot simpel maar o zo dankbaar werk: een kerststukje bij een mantelzorger brengen die zich wat alleen voelt. Of samen een kopje thee drinken. Mijn beloning is te zien als iemand weer beter in zijn vel zit en nieuwe energie heeft gekregen.”
Aanmelden als mantelzorger is slim en levert altijd wat op
Er zijn in Zaanstad circa 1600 mantelzorgers bekend. Die hebben zichzelf aangemeld of zijn in beeld via het Sociaal Wijkteam. Het is slim om je als mantelzorger zichtbaar te maken. Al was het maar vanwege het kunnen aanvragen van de gemeentelijke Mantelzorgwaardering. Of het nu kunnen kiezen uit een aantal activiteiten waar je gratis naar toe kan om de boog even te ontspannen. Dat loopt uiteen van een kopje thee/koffie of borreltje drinken, van een lunch genieten in het Grandcafé van school TRIAS tot naar de film of een workshop edelsmeden volgen. Mantelzorgers die zich na 1 september hebben aangemeld worden in 2026 uitgenodigd.
Aanmelden
De website voor aanmeldingen als mantelzorger vind je op www.mantelzorgzaanstad.nl. Zo kun je ook hulpvragen stellen aan mantelzorgconsulenten als Tanja. Of je kunt naar het Sociaal Wijkteam in je eigen wijk stappen om je aan te melden. Voor adressen zie: https://swtzaanstad.nl





