Kaeskoppenstad eert Leeghwater met drukpers

ALKMAAR – Kaeskoppenstad 2025 staat dit jaar in het teken van een bijzonder jubileum: de 450e geboortedag van Jan Adriaenszoon Leeghwater. De beroemde molenbouwer en waterbouwkundige wordt op unieke wijze geëerd met de bouw van een replica van een 16e-eeuwse houten drukpers. Deze drukpers, waaraan sinds februari door een groep vrijwilligers wordt gewerkt, vormt straks een van de blikvangers van het historische evenement in de binnenstad van Alkmaar.
Bezoekers kunnen bij het Huys van Leeghwater een ‘Promesse’ kopen: een op naam gesteld, genummerd exemplaar van het allereerste drukwerk op de nieuwe pers. De Promesse is een symbolisch kooprecht op toekomstige grond in de Schermeer, het meer dat Leeghwater in de 17e eeuw daadwerkelijk wist droog te malen. De kosten bedragen vier euro, en het document is na de wandeling op te halen bij de werkende drukpers nabij de uitgang van het evenement. Kaeskoppenstad brengt jaarlijks de periode 1573 tot circa 1600 tot leven, een tijd van groei en hoop na de Alkmaarse victorie. Leeghwater was toen nog jong, maar had grote dromen. De technologische vooruitgang – zoals de uitvinding van de zaagmolen – maakte het bouwen van molens sneller en goedkoper, wat zijn werk mogelijk maakte.
Stichting Kaeskoppenstad is op zoek naar figuranten die in het Huys van Leeghwater met een jonge Jan bezoekers overtuigen een Promesse te kopen. Zonder deze acteurs kan de unieke beleving niet doorgaan. Ook mensen uit de Schermer en het Schermereiland worden nadrukkelijk uitgenodigd zich aan te melden. Geïnteresseerden kunnen mailen naar info@kaeskoppenstad.nl.
Kaeskoppenstad vindt plaats op 7 en 8 juni 2025. Meer informatie is te vinden op www.kaeskoppenstad.nl.






Meer nieuws uit Alkmaar?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie