Behoud Buitencentrum de Schoorlse Duinen: ‘We moeten proberen Staatsbosbeheer te helpen’

Nieuws
Joost Botman met een nieuwe stichting in de bres voor het Buitencentrum.
Joost Botman met een nieuwe stichting in de bres voor het Buitencentrum. (Foto: Ed Bausch)

SCHOORL - Je kunt met het vingertje gaan wijzen, je kunt ook begrip tonen voor de kennelijke moeite die Staatsbosbeheer heeft om haar zeven bezoekerscentra in Nederland te kunnen openhouden. ‘Die gaan dicht per 1 januari.’ Zo kwam twee weken geleden het bericht naar buiten, ook voor Buitencentrum Schoorlse Duinen.

Door Ed Bausch

Dat gaf begrijpelijkerwijs een schokgolf teweeg in het dorp, maar ook daarbuiten. Per 1 januari de schitterende, bijna 400.000 bezoekers per jaar trekkende accommodatie in Schoorl dicht? De poort naar Nederlands belangrijkste duingebied? Alle opgebouwde kennis over natuureducatie en de bijbehorende programma’s naar de filistijnen?

Op weg naar voortgang bezoekerscentrum

Diezelfde avond kwam in Schoorl iets op gang en inmiddels is in oprichting, maar al actief: de stichting Behoud Buitencentrum de Schoorlse Duinen. Het is een flinke groep van ondernemers, maatschappelijke organisaties en particulier bezorgden. Ze vroegen Joost Botman als hun woordvoerder.

Niet zo gek want Joost bewijst zich al enige jaren als verbindende regisseur, namens de gemeente, voor de ondernemersvereniging, kent het dorp en de omgeving goed en weet hoe groot het belang is van het Buitencentrum voor de inwoners en dagjesmensen en toeristen uit het hele land en vele buitenlanden. En als jonge vader beseft hij het belang van natuur voor de toekomst, zoals zovele anderen.

Wat is nodig voor voortgang?

Nee, er is nog geen contact geweest met Staatsbosbeheer, maar reken maar dat de stichting zich gaat opwerpen als de gesprekspartner, ook voor de overheden. “Want iedereen weet: dit moet hier niet weg. Het belang van educatie is enorm. Eigenlijk gaat het meteen over de vraag: Wat moet er gebeuren voor voortgang. “Ja, wat is daarvoor nodig? Dat is waar we achter willen komen en waar we bij behulpzaam willen zijn. Dat kan op allerlei manieren, maar we zijn ook bereid om echte verantwoordelijkheid te nemen. Want dit is veel meer dan een bezoekerscentrum. Het gaat hier om gemeenschapszin, om het enorme belang om de betekenis van natuur voor ons bestaan te onderstrepen. Het belang van sporten in de natuur, van recreatie, van ontmoeting.”

Lof voor organisatie

Het Buitencentrum is start en eindpunt van talrijke ontmoetingen en tochten. De Zonnetrein heeft er een favoriet opstappunt, ga zo maar door. “Hier is dertig jaar door de staf en de honderden vrijwilligers heel gestadig gebouwd aan wat het Buitencentrum nu is geworden. Dat moet je laten doorgaan, het liefst in een vloeiende beweging. Er is ook al meteen een petitie gestart. Wij werken aan een eerste grote bijeenkomst eind september. Maar nu al stroomt het met steunbetuigingen, ideeën, suggesties. Als je ziet wat het nieuws losmaakt dan besef je wat hier in al die jaren tot stand is gebracht. Het draagvlak is een heel groot compliment voor de organisatie van het Buitencentrum.”

De sfeer is er heel levendig, zelfs op de snikhete dinsdagmiddag als Joost in het café van het Buitencentrum vertelt over het initiatief.

Beste buitencentrum

‘Schoorl’ is ook nog eens de beste van alle buitencentra. “Dat is ook niet onlogisch met zo’n achterland. Het pand dateert uit 2011, dus op het vlak van duurzaamheid is best wel wat te doen, daar moet je wel de middelen voor hebben. En kennelijk is dat voor Staatsbosbeheer moeilijk, onder de bezuiniging die tien jaar geleden is doorgevoerd bij verzelfstandiging. Voor onze stichting Behoud Buitencentrum Schoorlse Duinen is het van belang dat het nieuwe niet echt afwijkt van wat er nu is. Want dit is schitterend en bewijst zich iedere dag.”

Kijk voor alles op www.buitencentrum.com.

Een beeld van alle activiteiten.

Meer nieuws uit Bergen?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: