Rubriek Scoronlo

SCHOORL - Het moet een geweldig gezicht zijn geweest: witte salonboten op het Noordhollandsch Kanaal, volgeladen met joelende schoolkinderen voor hun jaarlijkse schoolreisje naar het klimduin van Schoorl. Een krantenbericht vermeldt dat op woensdag 14 september 1910 drie stoomboten met maar liefst duizend scholieren op weg waren naar Schoorldam.
Door Marie-José Stoop
Dit jaarlijkse evenement stond bekend als het Alkmaarse schoolfeest. Alle Alkmaarse scholen deden met hun hoogste klassen hieraan mee. Naar dit schoolreisje werd het hele jaar uitgekeken, ook door de Schoorlnaars, want deze dag bracht veel levendigheid in het dorp. Op het klimduin wapperde de vlag, de dorpskinderen liepen naar Schoorldam om de boten te bewonderen en veel dorpelingen kwamen een kijkje nemen bij alle vrolijkheid op het klimduin, waar honderden kinderen aan het spelen waren.
Dit alles was te danken aan de rederij Alkmaar Packet. Deze onderhield tussen 1864 en 1950 vanuit Alkmaar dagelijkse passagiersdiensten naar Amsterdam en later ook naar andere bestemmingen. De boten werden ook ingezet voor schoolreisjes en Schoorl was al in het begin van de vorige eeuw een populaire bestemming.
Fanfare en klimduin
Voor veel Alkmaarse kinderen was deze eerste kennismaking met Schoorl onvergetelijk. Ze herinnerden zich jaren later nog hoe ze, na die vrolijke boottocht, in Schoorldam werden opgewacht door de Schoolse fanfare. Dan liepen ze In één lange stoet van honderden kinderen met hun meesters en juffen achter de muziek aan naar café De Roode leeuw. Voor de kinderen wachtte er na een glaasje limonade uren speelplezier, met als beloning het geweldige uitzicht vanaf de top van het klimduin. De schoolreisjes zijn er nog steeds, maar nu zonder salonboten of fanfare. Maar één ding is nooit veranderd: Het klimduin is voor veel kinderen nog steeds de leukste speelplek van het dorp. Wil je ook iets delen over lokale geschiedenis van Schoorl, Groet en Camperduin? Reageren kan via documentatieteamscoronlo.nl en kijk ook op scronlo.nl.





Meer nieuws uit Bergen?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie