Column Jasper Brinkman Geus

Wat de ‘R in de maand’ eigenlijk betekent en waarom Jasper nu risotto maakt

Column
Afbeelding
(Foto: Picasa)

“De R zit weer in de maand.” Mijn collega zegt het ineens, midden op kantoor, alsof ze zojuist heeft aangekondigd dat de kerstborrel is afgelast. Ik kijk haar aan. “De wat?” “De R. Zit weer in de maand.” Ik kijk naar mijn kalender. September. En ja hoor: daar staat-ie. Een keurige R. Ik heb nog nooit van de uitdrukking gehoord en vraag me af of ik tijdens mijn opvoeding ergens een belangrijk hoofdstuk heb gemist. Blijkbaar waren er gezinnen waarin men elkaar in september waarschuwde voor de terugkeer van een medeklinker.

Mijn eerste gedachte is regen. Natuurlijk. September is de maand waarin Nederland langzaam weer verandert in een natte sok. Mijn tweede gedachte is risotto. Geen idee waarom, maar mijn brein maakt bij een R kennelijk meteen een culinaire afslag: ravioli, rookworst, rodekool. En daarna denk ik: rampspoed. Want zodra de R verschijnt, begint het gedoe. De wekker moet weer vroeger, we staan weer in de file, je fiets wordt een survivalobject en om vier uur ’s middags lijkt het alsof iemand de stekker uit de dag heeft getrokken.

Ik vraag mijn collega wat ze precies bedoelt. Het blijkt een oude uitdrukking te zijn voor de maanden september tot en met april. Vroeger was dat de periode waarin er minder verse groenten en fruit beschikbaar waren en extra aandacht voor voeding en gezondheid nodig was.

Ik vind het eigenlijk een fantastisch systeem. Geen ingewikkelde seizoenskalender, maar gewoon één letter die bepaalt hoe je leven eruitziet. September: R, regen. Oktober: R, regen. November: R, regen met wind. December: R, regen die doet alsof het sneeuw is. Januari: R, regen die je zadel bevriest. Februari: R, regen met een nies. Maart: R, miezer tussen de eerste bloemetjes door. April: R, regen met Pasen. En dan ineens: mei. Geen R. Weg R. Zon.

En die R? Die komt alleen nog voor in terrrrrras.

Ik kijk naar mijn collega. “Dus eigenlijk moeten we gezonder eten?” Ze knikt. Ik pak mijn telefoon en zoek een recept voor risotto. Als de R er dan toch is, kunnen we er maar beter iets lekkers van maken.

Liefs, Jasperrrr

‘Ik pak mijn telefoon en zoek een recept voor risotto.’

Meer nieuws uit Den Helder?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: