Juf Dolly neemt afscheid van de Familieschool: ‘Het was super’

Nieuws
Zichtbaar overdonderd neemt juf Dolly afscheid van 'haar' kinderen.
Zichtbaar overdonderd neemt juf Dolly afscheid van 'haar' kinderen. (Foto: AG Heeremans Photography)
Patricia Smagge

HEERHUGOWAARD – Vrijdag 19 juli. Het is nog vroeg in de ochtend als op het schoolplein van De Familieschool aan de Jan Glijnisweg al honderden schoolkinderen, ouders en leerkrachten, wachten op wat er gaat gebeuren. Het afscheid van juf Dolly Adema staat op het programma en dat moet natuurlijk uitbundig gevierd worden. Intussen wordt juf Dolly in haar eigen huis verrast met een heerlijk ontbijt.

Daarna wordt Dolly opgehaald met een zeer stoere sportwagen en naar school gebracht. Inmiddels staan de kinderen van de hele school klaar op het plein in een erehaag met mooie versierde bogen. Bij aankomst zingt iedereen uit volle borst “Juf Dolly, juf Dolly’. De sportwagen rijdt rustig het schoolplein op, de erehaag door. Daar stapt Dolly uit om door de erehaag te lopen en handen te schudden, knuffels en high fives te geven. Ze gaat vervolgens met de kinderen van haar huidige groep naar het lokaal en daar brengen ze de ochtend nog samen door. De laatste dingen worden schoongemaakt en opgeruimd. De vakantie kan beginnen.

Friesland

Dolly Adema (66) is geboren en getogen in het Friese Bolsward. “Ik heb daar mijn hele jeugd doorgebracht. Tot 1980, toen ik mijn diploma’s behaalde om voor de klas te mogen staan. Ik herinner me nog een schriftje dat ik had in de derde klas van de lagere school. Daar had ik in geschreven dat ik later graag juf wilde worden en dat is uitgekomen. Begin jaren tachtig was het echter lastig om een baan in het onderwijs te vinden. Vaak was je één van de 300 sollicitanten. Ik heb vele sollicitatiebrieven geschreven, zelfs naar scholen in steden als Rotterdam en Maastricht. Je wil natuurlijk graag aan het werk en ik kreeg eindelijk mijn eerste baan op een lagere school in Drenthe (Zandberg). Na een aantal jaren verhuisden we naar Haarlem, nadat ik was aangenomen op een school in een nieuwbouwwijk in Hoofddorp, een zogenaamde ‘groeischool’. Ik begon met een groep van drie leerlingen, maar dit aantal groeide snel tot een volle groep.’’

Familieschool

In juli 1999 werd een sollicitatie bij de Familieschool in Heerhugowaard-’t Kruis beloond. “Inmiddels woonden we in Amstelveen, maar nu verhuisde het gezin naar Heerhugowaard. Dat was voor mij een grote verandering. En heel positief. Van een drukke stad naar het platteland. Ik heb ruim twintig jaar voor groep 3 gestaan en vijf jaar voor groep 4. Een mooie periode. Ik hou van verbinden. Niet alleen met mijn leerlingen, maar ook met de ouders is het belangrijk om goede contacten te hebben.” De Familieschool is een grote school, met maar liefst zeventien klassen en 413 leerlingen. Een kwart eeuw was Dolly verbonden aan de school in ‘t Kruis, meerdere generaties kinderen zag ze opgroeien. Afscheid nemen van zo’n warm nest, haar collega’s, leerlingen en ouders, is niet niks. “Ik wil kinderen, ouders en collega’s bedanken voor al die mooie jaren.”

Vogel van cortentstaal

Dolly is samen met een collega (die ook afscheid nam) op haar laatste werkdag alle klassen langsgegaan om gedag te zeggen en een traktatie te brengen: ‘een zakje vol liefde’ (snoephartjes). Van haar eigen groep kreeg ze een boek dat door de kinderen en hun ouders zelf gemaakt is. Vanaf 14.00 uur was er een feestelijke borrel met collega’s, familie en oud-collega’s met een toespraak waarin in een notendop de hele carrière van Dolly voorbijkwam. Ook werd een lied gezongen, geschreven op de melodie van ‘Girl’ van Anouk, haar lievelingsartiest. En er waren nog meer cadeaus: een prachtige vogel van cortentstaal, een mand vol cadeaus en een fotoalbum. Ook werd er een waar/niet quiz gespeeld over Dolly. “De ene verrassing na de andere”, blikt Dolly terug. “Alleen al met die prachtige Mercedes het schoolplein oprijden vond ik geweldig. Met name de jongens toonden veel interesse in deze auto. Het was een prachtige afsluiting van 25 mooie jaren op deze school. We gaan nu eerst lekker op vakantie, met de caravan naar Friesland. Over een paar maanden wil ik wat vrijwilligerswerk gaan oppakken. Als taalhulp voor mensen en kinderen die de Nederlandse taal niet goed kennen bijvoorbeeld. Maar eerst genieten van de vakantie.’’

RUUD DE WAARD

Meer nieuws uit Dijk en Waard?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: