Even terugspoelen: de Grote Markt door de jaren heen

Nieuws
Duitse soldaten op de Grote Markt, 1940
Duitse soldaten op de Grote Markt, 1940 (Foto: [Duitse soldaten op de grote markt], Door: [Anoniem], Noord-Hollands Archief / [1100 - Beeldcollectie van de gemeente Haarlem], [64552])
Eva Sminia eef

HAARLEM - Ken je ’m nog van toen? De Grote Markt is al generaties lang het decor van het Haarlemse dagelijks leven. Waar nu wordt afgesproken, gewinkeld en rondgekeken, zag het er vroeger nét even anders uit. We bladeren terug door de tijd en laten zien hoe deze vertrouwde plek door de jaren heen veranderde. Vol herinneringen, herkenbare momenten en kleine verrassingen.

Door Eva Sminia

Druk bezig met wegwerkzaamheden

Grote belangstelling voor de wegwerkzaamheden aan de Grote Markt, 1924.
Grote belangstelling voor de wegwerkzaamheden aan de Grote Markt, 1924. ((Foto: [Grote belangstelling voor de wegwerkzaamheden aan de Grote Markt. De zachthouten bestrating wordt aangebracht door de firma Kondor uit Amsterdam.], Door [Anoniem], Noord-Hollands Archief / [1100 - Beeldcollectie van de gemeente Haarlem], [12469]))

Terwijl de werkzaamheden volop bezig zijn, staat de Grote Markt in 1924 letterlijk en figuurlijk in de belangstelling. Toeschouwers verzamelen zich langs de rand om het aanbrengen van de nieuwe houten bestrating aandachtig te volgen — een dagje uit op zich.

Oorlogstijd

Duitse soldaten op de Grote Markt
Duitse soldaten op de Grote Markt ((Foto: [Duitse soldaten op de grote markt], Door: [Anoniem], Noord-Hollands Archief / [1100 - Beeldcollectie van de gemeente Haarlem], [64552]))

Ook in Haarlem liet de Tweede Wereldoorlog duidelijke sporen na. Duitse soldaten rijden over de Grote Markt, terwijl omstanders zwijgend toekijken.

Bevrijdingsdag

Bevrijdingsdag op de Grote Markt
Bevrijdingsdag op de Grote Markt ((Foto: [Grote menigte op de Grote Markt, vermoedelijk op 5 mei 1945.], Door [Anoniem], Noord-Hollands Archief / [1100 - Beeldcollectie van de gemeente Haarlem], [12531]))

En dan is het feest. Op 5 mei 1945 komen duizenden Haarlemmers samen op de Grote Markt om het einde van de oorlog te vieren.

Autorotonde op de Grote Markt?

Grote Markt, 1964
Grote Markt, 1964 ((Foto: [Grote Markt.], Door [Anoniem], Noord-Hollands Archief / [1100 - Beeldcollectie van de gemeente Haarlem], [12587]))

Kun je het je nog voorstellen? In 1964 rijden auto’s en bussen gewoon dwars over de Grote Markt, met voetgangers die hun weg ertussenin zoeken.

Protest op de Grote Markt

Anti-racisme demonstratie op de Grote Markt, zuidzijde, tussen de Grote Houtstraat en de Koningstraat,1985.
Anti-racisme demonstratie op de Grote Markt, zuidzijde, tussen de Grote Houtstraat en de Koningstraat,1985. ((Foto: [Anti-racisme demonstratie op de Grote Markt, zuidzijde, tussen de Grote Houtstraat en de Koningstraat.], Door [Boer, Poppe P. de], Noord-Hollands Archief / [1478 - foto’s en negatieven van Fotopersbureau De Boer te Haarlem, Collectie van], [1603]))

De Grote Markt staat in 1985 niet alleen in het teken van ontmoeting, maar ook van protest. Tijdens een anti-racismedemonstratie laten inwoners massaal hun stem horen.

Anti-racisme demonstratie op de Grote Markt, zuidzijde, tussen de Grote Houtstraat en de Koningstraat,1985.
Bevrijdingsdag op de Grote Markt, 1945
Grote belangstelling voor de wegwerkzaamheden aan de Grote Markt, 1924.
Grote Markt, 1964

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: