Nog vóór Lowlands: hoe de Wieringermeer in 1967 een eigen popcultuur opbouwde

Historie
Bestuursleden van het eerste uur, v.l.n.r. Aries Zuidhof, Thea Huybregts, Ria Koopmans, Siep Hoeksma, Henk Bandringa en Hans Duin.
Bestuursleden van het eerste uur, v.l.n.r. Aries Zuidhof, Thea Huybregts, Ria Koopmans, Siep Hoeksma, Henk Bandringa en Hans Duin. (Foto: aangeleverd)

Zwarte Cross, Pukkelpop en Lowlands, een zomer vol festivals ligt achter ons. Maar weinigen weten nog dat in 1967 jongeren in de Wieringermeer voorop liepen in het programmeren van popmuziek dichtbij huis.

Eind jaren ‘60 telde de Wieringermeerbevolking zo’n 45 procent 18-25 jarigen. Tot dan toe ontmoetten jongeren elkaar vooral binnen de eigen zuil maar daar brengt de vereniging Dit In Dat (DID) verandering in. In Hotel Smit is op 31 augustus 1967 de eerste geslaagde dans- en ontmoetingsavond met 300 bezoekers. Er is vrij entree. Ouders, de dominee en de pastoor mogen ook langskomen.

Bij de maandelijkse optredens in Middenmeer stromen voortaan de jongeren in grote aantallen toe. Vernieuwend open jeugdwerk is geboren: avonden met jazz, toneel, folksongs, cabaret, filmvoorstellingen en lezingen. De eerste organisatoren krijgen de avonden rond dankzij gulle giften. Er zijn weinig regels en er is veel vertrouwen vanuit de gemeente.

Na DID volgt op 1 september 1969 STOJ, een stichting met op het hoogtepunt 1200 donateurs. Bands met al enige bekendheid of popgroepen die zich nog moeten bewijzen treden op in Hotel Smit: Blue Diamonds, Teeset, Rob Hoeke, Cuby and the Blizzards, the Cats, The Outsiders, Fats Domino, Sandra Reemer en zelfs Ike en Tina Turner.

Toen ik als 14-jarige in 1976 mijn eerste festivalkaartje kocht waren de hoogtijdagen van STOJ voorbij. Karel Schmitz, kroegbaas van bar bistro De Chasseur organiseerde een circustent op het ZWM-terrein. In mijn herinnering trad Golden Earing op maar kenners verwijzen dit als hallucinant idee naar het rijk der fabelen. Toch een geweldige herinnering.

Meer over DID en STOJ in het online artikel van Laurens van der Vaart: https://tijdschriften.archiefalkmaar.nl/issue/KGW/2017-08-01/edition/null/page/38?query=

Anita Blijdorp.

Meer nieuws uit Hollands Kroon?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: