Hoe gaat het met Kreileroord na 70 jaar? Sprekers geven antwoord op themamiddag

Historie
21 januari 1957, aankomst nieuwe bewoners.
21 januari 1957, aankomst nieuwe bewoners. (Foto: NA, Harry Pot/Anefo)

Kreileroord bestaat 70 jaar en dat vieren we met een themamiddag op zaterdag 17 oktober: ‘Tegen de verdrukking in, Kreileroord 70 jaar’.

Al in 1949 werden plannen gesmeed voor een vierde dorp in de Wieringermeer. Na een eerste bodemonderzoek in dat jaar op de toekomstige locatie kwam er pas in 1956 groen licht van de gemeenteraad.

Het dorp vond zijn plekje op de hoek van de Oosterterpweg en de Noorderkwelweg. Er werd door raadsleden gediscussieerd over de naam van het vierde dorp. Raadslid F.J.A. van Dam stelde de naam ‘Kreilerwoud’ voor, de meerderheid koos voor ‘Kreileroord’. De naam verwijst naar het bos op deze locatie ten tijde van de vroege middeleeuwen.

Gemeenschapszin

Op 8 mei 1956 ging de eerste paal de grond in. Op 21 januari 1957 betrokken de eerste elf gezinnen hun huis aan de Bollenstraat. De woningen waren eigendom van de gemeente. Een warm welkom gaf burgemeester Fokko Omta.

Het plan was dat het dorp ongeveer zo groot zou worden als Slootdorp met 1.400 inwoners maar dat werd niet gehaald. 600 inwoners was genoeg voor heel veel gemeenschapszin. Vele mooie dingen kwamen tot stand: het dorpshuis, de vier winkels, de vier Jannen, de grootste pannenkoek, radiopiraten ... ze horen bij de geschiedenis en identiteit van het dorp.

Hoe gaat het na 70 jaar met de gemeenschap? Meerdere sprekers (o.a. Henk van Bodegom, Jaring Dam, Henk van der Made en anderen) laten hun licht schijnen op Kreileroord toen en nu. Van harte welkom op 17 oktober, 14 uur in de filmzaal van de Cultuurschuur. Gratis toegang.

Van harte welkom op de themamiddag in de filmzaal van de Cultuurschuur op 17 oktober om 14.00 (inloop 13.30u). Gratis toegang.

De Activiteitengroep.

Meer nieuws uit Hollands Kroon?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: