‘Met bladblazer sneeuw verwijderen van de auto’

GEMEENTE MEDEMBLIK - “Wauw, ik wist dat er sneeuw aankwam, maar dit is echt een witte winterwonderland.” Uw redacteur Joyce Haakman kijkt haar ogen uit de laatste paar dagen. Sinds jaren hebben de Westfriezen weer een prachtige winter.
“Ik stond net voor het afgelopen weekend naast Medemblikker Nico Visser in de supermarkt en die waarschuwde me: ‘ik kreeg al een seintje van de strooiploeg, daar zat ik vroeger ook in. Maak maandag je borst maar nat, dan ligt er een pak sneeuw’.”
Nico kreeg gelijk. “De meeste winters van de afgelopen twintig jaar waren geen ‘échte’ winters. Dit haalt herinneringen naar boven. Zo snel mogelijk van school naar huis. Laarzen en regenpak aan en duiken in de sneeuw. Of met je slee naar de dijk en eraf sjezen.”
Strooiploeg
De strooiploeg van de gemeente Medemblik is al dagen bezig zodat inwoners veilig de weg kunnen gebruiken. Maar ondanks het strooien is het glad. Uw redacteur belde met de strooiploeg van de gemeente: ‘Als mensen sneeuw zien, gaan ze wel langzamer rijden’, zegt Paul van Baar coördinator van rayon Medemblik, Opperdoes, Twisk, Mid-/Oostwoud en Hauwert ‘maar bij een opkomende zon wordt het heel glad en dat valt soms minder op. Als de sneeuw wordt platgereden, wordt het eerst glad. Als er meerdere auto’s over gereden zijn, doet het strooizout haar werk’. De strooiploeg van de gemeente Medemblik bestaat uit drie rayons met elk een wijkopzichter. En is al voor de kerst bezig met strooien, toen uit voorzorg. ‘De laatste dagen strooien we vanaf 04.00 á 05.00 uur. En in de avond. Ik had van het weekend dienst en het Waterschap belde al om 04.00 uur dat we aan de slag konden. Vandaag hebben we zo’n dertig man continue aan het werk; strooien, schuiven en ruimen’.
Echte strenge winters
In de strenge winter van 1962-1963 telden de weermannen 71 sneeuwdagen. Winters met meer dan 50 sneeuwdagen waren die van 1940 (52), 1942 (59), 1963 en 1970 (53) en 1979 (60). “Dit zijn dan de échte, strenge winters. Toen ik klein was konden we elke winter schaatsen op natuurijs. Ik denk dat mijn oudste kleinkind Cailey nu drie keer veilig op natuurijs heeft geschaatst. En dat was maar een dag of misschien een paar dagen. We kunnen nu nog niet schaatsen, maar wie weet komt dat nog. De winter is nog niet om. Al blijft het de komende nachten licht vriezen. Helaas is het dan overdag weer net boven 0. De mensen wachten al sinds 1997 op een elfstedentocht. Of in elk geval schaatsen op het natuurijs van dorp naar dorp. Met het bijbehorende kluunwerk.”
Generatiekloof
Uw redacteur ging maandag naar de tandarts. “Sloffen mee, zodat ik niet met mijn natte sneeuwboots naar binnen hoefde. In de wachtkamer zaten patiënten van verschillende leeftijden. “Een oudere man kwam vanuit Andijk en vertelde dat hij er ongeveer een halfuur over had gedaan om met de auto in Medemblik te komen. De tandarts zelf was die ochtend iets verlaat, maar zij moest uit Abbekerk komen en dat was in de ochtend een hele toer. Op de vraag aan een 21 jarige dame of ze al zo’n flink pak sneeuw had meegemaakt, was het antwoord: ‘dat is al een hele tijd geleden, toen hadden we pas heel laat, in maart volgens mij, een laagje sneeuw. Maar nog nooit zoals dit!’ Waarop de oudere man vertelde dat hij vroeger in de winter op de fiets naar school in Hoorn ging. ‘Pak sneeuw of niet. En toen kwamen we op school aan en we konden weer terug, want er was geen school vanwege de vele sneeuw. Zo’n 65 jaar geleden kregen we niet even een appje’. Mijn kinderen zijn 32 en 26 jaar oud, maar ook zij hebben dit weertype maar weinig meegemaakt en dat er zo’n dik pak sneeuw ligt. In 2005 heeft mijn zoon nog een iglo gebouwd in onze achtertuin.”
Sneeuw is leuk!
“Overal om mij heen zie ik mensen druk in de weer. Sneeuwschuiven, een volwassen man die een sneeuwpop maakt. “Dat heb je mooi gedaan’, roep ik naar hem. ‘Het was veel werk, maar het is het waard!’, roept hij enthousiast terug. In een tuin speelt een vrouw met haar zwarte labrador en gooit sneeuwballen naar de hond. Waar het dier maar wat graag naar hapt. Iedereen heeft plezier van de sneeuw. Veel wandelaars die genieten van het winterse weer. ‘De sneeuw knispert zo lekker onder je voeten’, zegt een voorbijganger. Schoolkinderen, dik ingepakt, op weg naar de gymzaal. Een jongen loopt op het fietspad. De juf corrigeert hem. ‘Maar juf, ik zie toch helemaal niet het verschil meer’, sputtert de jongen tegen.”
‘Blijf uit mijn tuin!’
“Eén ding is duidelijk. Iedereen die ik spreek, vind deze witte wereld mooi. Zelfs zo mooi dat het eigenlijk zonde is dat in de sneeuw gelopen wordt. Onderweg naar huis roept een moeder tegen haar tienerdochter: ‘Hé, blijf uit mijn tuin!’ Ik denk dat de moeder niet blij was met de voetstappen in het maagdelijk wit. Om eerlijk te zijn, ik vind de sneeuw prachtig, vooral voor de kinderen. Veel mensen die ik tegenkom, zeggen: ‘jammer dat de kinderen niet vrij zijn. Had leuk geweest als dit in de kerstvakantie gebeurde’. Dat is zo, maar bijna elke school heeft een continue-rooster en de kinderen zijn vanaf 14.15 uur vrij en kunnen heerlijk lang spelen in de sneeuw.”
Bladblazer
“Toen ik in de tandartsstoel zat, kwam de assistente binnen. Het was nogal een kabaal op de parkeerplaats die grenst aan de praktijk. ‘Een man is bezig om zijn auto sneeuwvrij te maken met een bladblazer’, vertelt ze. Grappig dat mensen zo vindingrijk zijn. Hij haalt in elk geval alle sneeuw van zijn auto. Ik zie heel veel auto’s rijden waar alleen de ramen van schoon zijn. Gisteren zei ik nog tegen mijn man: ‘waarom haal je alle sneeuw van het dak van jouw bus af?’ Waarop hij antwoordde: ‘ik heb er een hekel aan dat als ik rij, dat degene die achter mij rijdt een dikke laag sneeuw op zijn vooruit krijgt.’ Daar had ik helemaal niet aan gedacht. En ik denk heel veel mensen niet. Ik wens iedereen veel winterplezier de aankomende maanden.”







Meer nieuws uit Medemblik?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie