Platform Groen in actie tegen sigarettenpeuken

Nieuws
De vrijwilligers die peuken gaan rapen bij de Platform Groen bakfiets.
De vrijwilligers die peuken gaan rapen bij de Platform Groen bakfiets. (Foto: Robert Heijdemann)

In de directe omgeving van het Rijswijkse station en de bushaltes is de grond bezaaid met sigarettenpeuken. Vrijwilligers van het Platform Groen en de Zwerfafvalbrigade gaan hier op zaterdagmiddag 4 juli van 14:00 tot 16:00 uur de PeukMeukdag organiseren, een internationale opruimactie. Iedereen is uitgenodigd mee te komen helpen.

Door Robert Heijdemann

“Wat veel mensen niet weten, is dat sigarettenfilters één van de grootste vormen van zwerfafval ter wereld zijn. Elk jaar belanden er wereldwijd biljoenen peuken in het milieu. Deze filters bevatten duizenden giftige stoffen die in de bodem, het water en uiteindelijk ook in dieren terechtkomen”, horen we van Wilfried Smith. “Sterker nog: één enkele peuk kan tot wel 1000 liter water vervuilen. Dagelijks belandt er een vrachtwagenlading vol aan peuken op de Nederlandse straat en in de natuur”.

Platform Groen meer in actie

De actie wordt gehouden in de direct omgeving van het station, hier komen elke dag veel reizigers die hun peuken vaak achteloos en zonder na te denken op de grond gooien. “Deze keus betekent niet dat de rest van Rijswijk schoon is”, vult Winfried aan. Hij is de nieuwe voorzitter van de het Platform Groen dat zich al zo’n tien jaar inzet voor een schoon en groen Rijswijk. “In het verleden hielpen we veel bewonersorganisaties en scholen aan informatie. Nu willen we ook meer zelf in actie komen in de straten, wijken en groengebieden ”. Herkenbaar in het Platform Goed aan de bekende bakfiets.

Opruimhelden gooien peuk erin

Niet alleen in Rijswijk, maar overal in Nederland gooien opruimhelden de peuk erin en nemen de nummer 1 onder het zwerfafval op de korrel.Onderkant formulier In het hele land komen opruimhelden dan in actie om peuken te rapen én te tellen. Winfried: “Dat is broodnodig, want het sigarettenfilter, het meest gevonden en giftigste stuk zwerfafval. ligt overal op straat. Dagelijks belandt er op de Nederlandse straat en in de natuur een nieuwe vrachtwagenlading vol aan peuken”.

500.000 peuken

PeukMeuk wordt al sinds 2019 georganiseerd door het Plastic Peuken Collectief. Vorig jaar stond de teller op meer dan een half miljoen geraapte peuken in één uur tijd. Vorig jaar gingen op deze actiedag op 100 plaatsen in heel Nederland en in 25 landen duizenden mensen de straat op, gewapend met afvalgrijper, pincet of handschoenen. Samen raapten zij ruim 500.000 sigarettenfilters. En jij kan meedoen, gewoon bij jou in de straat.

Kleine peuk, grote impact

“De onvrede over peukenvervuiling wordt steeds groter”, vult Winfried aan. In Nederland worden elk jaar zo’n 10 miljard sigaretten verkocht. Naar schatting belandt tweederde niet in de asbak, maar op straat, in de natuur of in het water. Ze zijn klein maar absoluut niet onschuldig. Bijna alle sigarettenfilters zijn gemaakt van celluloseacetaat, een kunststof die uit elkaar valt in vervuilende microplastics. Daarnaast lekt een peuk enorme hoeveelheden toxische stoffen die het bodem- en waterleven verstoren. De sigarettenfilter is, in aantal, de grootste vorm van plasticvervuiling wereldwijd. Het meest gevonden en giftigste stuk zwerfafval ligt overal op straat.

Het afval sigarettenpeuk hoort bij huisvuil dat niet gescheiden kan worden en valt onder restafval. Peuken horen niet op straat én niet in de natuur. Je Kan een uitgedrukte peuk gewoon in de restafvalbak gooien. Gooi sigarettenpeuken nooit in de gft- of papierbak.

Meer nieuws uit Rijswijk?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: