Nieuwe jeugdagent Sophie wil zichtbaar zijn voor jongeren in Schagen

Nieuws
Jeugdagent Sophie.
Jeugdagent Sophie. (Foto: vincentdevriesfoto.nl)

SCHAGEN – Ze is pas net begonnen als jeugdagent van de gemeente Schagen, maar op straat wordt ze al regelmatig herkend. "Ik hoor steeds vaker: hé, ik ken u", vertelt jeugdagent Sophie lachend. Precies dat contact zoekt ze. Want volgens haar begint goed politiewerk niet bij een melding, maar veel eerder.

Sophie rondde onlangs haar tweejarige politieopleiding af. De afgelopen twee jaar werkte ze als agent in Schagen. Sinds kort vervult ze daarnaast de rol van jeugdagent, samen met collega Martijn en jeugdcoördinator Maarten.

"Ik merkte dat ik veel energie kreeg van het contact met jongeren", vertelt ze. "Je kunt soms echt iets voor ze betekenen en hen helpen om de juiste keuzes te maken."

Veel mensen denken bij een jeugdagent aan iemand die wordt ingezet bij overlast of problemen. Volgens Sophie is haar werk veel breder. Ze zoekt juist contact met jongeren vóórdat er iets misgaat.

‘We willen weten wat er speelt’

"Wij willen weten wat er speelt. Waarom reageert iemand op een bepaalde manier? Wat heeft een jongere nodig? Daarom lopen we veel rond op plekken waar jongeren samenkomen en onderhouden we contact met scholen, handhaving en andere organisaties." Daarnaast gaan Sophie en haar collega’s regelmatig in gesprek met buurtbewoners, met als doel meer begrip voor elkaar te creëren en jongeren en omwonenden dichter bij elkaar te brengen.

‘Status is belangrijk geworden’

In Schagen ziet ze dat jongeren, net als elders in het land, onder druk staan. Sociale media spelen daarbij een grote rol. "Status is belangrijk geworden. Op straat, maar ook online. Jongeren hebben soms het gevoel dat ze zich voortdurend moeten bewijzen. Dat kan leiden tot groepsdruk en uitmonden in heftige incidenten."

Messen en boksbeugels

Sophie merkt bovendien dat het bezit van wapens onder jongeren steeds meer wordt genormaliseerd: "We treffen met enige regelmaat messen of boksbeugels aan bij jongeren. Het gebruik ervan valt in ons gebied gelukkig mee, maar het zijn wel signalen die we heel serieus nemen."

Juist daarom vindt ze zichtbaarheid belangrijk. Niet alleen op momenten dat er problemen zijn. "Als jongeren je al kennen, is de stap kleiner om later hulp te vragen of een gesprek aan te gaan. We willen werken aan een vertrouwensband."

‘Wees een beetje lief’

Haar boodschap aan de jongeren in Schagen is eenvoudig. "Wees een beetje lief voor elkaar. Geweld en wapens zijn niet de oplossing. Ga met elkaar in gesprek."

Over een jaar hoopt ze dat nog meer jongeren haar weten te vinden. "En dat ze weten dat ze altijd bij ons terecht kunnen."

Meer nieuws uit Schagen?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: