Martin en Shirley maken kinderboek over Koos de Knuffel

Nieuws
Martin schreef en Shirley tekende.
Martin schreef en Shirley tekende. (Foto: Kor Kegel)

Martin Vermeulen kon zijn vrouw Shirley verschrikkelijk missen. Na hun huwelijk in 2023 waren ze nog niet samen gaan wonen. Hij bleef in Vlaardingen, zij in Zoetermeer. Voor de avonden alleen gaf Shirley hem een knuffelaap. Hoe troostrijk!

Door Kor Kegel

De aap werd Koos genoemd. Een koosnaampje. “Het is geen apennaam. Barend of Felix is ook geen naam voor een aap. Dan denk je eerder aan Coco. Maar het werd dus Koos,” zegt Martin. Het was een kale aap. Na een poosje kocht Shirley een rompertje voor hem. Tijdje later reeg Koos een pyjama. En een sportshirtje, van Sparta. “Het werd een vrolijke obsessie,” zegt Martin. “Inmiddels hebben we een hele lade vol kleertjes.” 

Als Martin en Shirley met vakantie gingen, ging Koos altijd mee. “Hij is al in acht landen geweest, laatst mee op een cruise naar Noorwegen,” zegt Shirley. “Koos is in de bioscoop geweest en hij is ook bij McDonalds in een doos met gevonden voorwerpen beland, tussen horloges en zakagenda’s. Zo’n aap maakt wat mee.”

Voor de grap ging Martin verhaaltjes plaatsen op Facebook, over wat Koos zogenaamd allemaal beleefd had. “Zo werd ik een beetje de Kooswriter,” zegt de ghostwriter.

Else ’t Hooft-Alberti, goede vriendin uit Rozenburg (en uit Schiedam afkomstig), deed de suggestie om er een boek over te maken. Eerder publiceerde Martin Vermeulen een boek over zijn ‘gesprek’ met zijn hersentumor. Als oud-journalist in Schiedam heeft de Vlaardinger een goede pen. In dat boek staan twee brieven aan zijn gezwel. “Beste tumor…” Hij vergeleek de tumor met een zelfmoordterrorist: “Want als jij mij doodt, neem ik jou op zeker mee het graf in en is het ook gedaan met jou.”

Beslist een heel ander onderwerp. De avonturen van Koos de Knuffel zijn lichtvoetig en nu de hersentumor van Martin onder controle is, wil hij blijven schrijven. Elk jaar een boek. En nu dus een kinderboek. Shirley maakte er de tekeningen voor, veertien stuks, bij elk hoofdstukje een tekening. “Ik kreeg tekenles, toen de coronacrisis toesloeg. Toen ben ik er even mee gestopt, maar nu had ik een leuke aanleiding weer te tekenen,” zegt ze.

Poppendokter

Ze hebben zich geregeld afgevraagd of ze niet doorschoten in hun ‘gekte’, maar een poppendokter verzekerde ze dat 30 procent van alle volwassenen een knuffel heeft en dat vrijwel iedereen dierbare herinneringen heeft aan de knuffels uit de jeugdtijd. Dus voelden ze zich gemotiveerd om het boek te voltooien. Martin had het boek over zijn tumor in eigen beheer uitgegeven bij Klare Taal in Gouda en daar nam hij weer contact mee op door enkele conceptjes over Koos de Knuffel toe te sturen. “Ik kreeg het advies om me te richten op kinderen tot en met groep 3 in het basisonderwijs, dus ik moest voor sommige woorden wel een makkelijker synoniem vinden,” zegt hij.

De uitgever adviseerde ook om het vooral licht verteerbaar te maken. “Daarom heb ik bijvoorbeeld een verhaaltje over een oma die dood gaat terzijde geschoven. Maar dood hoort wel bij het leven. Misschien dat ik het in een tweede deel wel meeneem,” zegt Martin.

Kleurwedstrijd

Op zaterdag 11 oktober om 11.00 uur vindt bij boekhandel Post Scriptum in de Hof van Spaland in Schiedam de presentatie plaats van ‘Koos de Knuffel’. Het wordt een vrolijke bijeenkomst – “neem vooral je kinderen of kleinkinderen mee met hun knuffels” – en er wordt een kleurwedstrijd aan verbonden. Het team van Post Scriptum zal de kleurplaten vanaf woensdag 1 oktober verspreiden en vrijdag 10 oktober is de laatste inleverdag.

Martin en Shirley willen de – bescheiden – opbrengst van hun boek bestemmen voor een goed doel en ze vragen kant en klare suggesties, zodat ze er zelf geen moeite voor hoeven te doen, want ondanks dat de tumor onder controle is, is Martin toch wel gauw moe en te gevoelig voor prikkels.

Het boek is reeds te bestellen bij uitgeverij Klare Taal en het kan uiteraard ook in de boekwinkel van Gerben de Bruijn worden aangeschaft. 

Meer nieuws uit Schiedam?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: