Verwarring over afsluiting Oosteinde: ‘Sommigen willen toch doorrijden’

Nieuws
Borden geven aan dat het Oosteinde afgesloten is, maar niet alle bestuurders begrijpen ze.
Borden geven aan dat het Oosteinde afgesloten is, maar niet alle bestuurders begrijpen ze. (Foto: Debbie van Eijk)

De Herenstraat en het Oosteinde in Wateringen worden verkeersveiliger gemaakt. Daarom is het Oosteinde sinds woensdag 17 januari afgesloten. Dat is echter niet voor alle automobilisten even duidelijk, merken verkeersregelaars. Winkels ervaren ook verwarring onder klanten door gebrekkige communicatie over de afsluiting: “Sommige mensen denken dat de hele straat afgesloten is.”

De werkzaamheden vinden de komende zes maanden plaats tussen de Druivenlaan en Het Tolland. Niet alleen wordt de weg heringericht met het oog op de verkeersveiligheid; ook vervangt waterbedrijf Evides gelijktijdig de waterleidingen, waarvan één zelfs uit 1886 dateert. Hoewel de noodzaak van de werkzaamheden bij de meeste mensen wel duidelijk is, blijft de afsluiting een zure appel. Gelukkig wordt er gewerkt in etappes. Tot 1 maart is alleen het Oosteinde afgesloten en is de Kwaklaan nog gewoon bereikbaar. Die wordt dan ook veelvuldig als sluiproute gebruikt, merken verkeersregelaars Aad Velthuizen (56) en Arno Katsman (57) op. 

Slagboom

De verkeersregelaars moeten, naar schatting, minstens 150 voertuigen per dag ‘tegenhouden’ aan het begin van het Oosteinde, vanaf de Herenstraat. “Sommige automobilisten willen toch doorrijden, vandaar de pion”, wijzen ze op een oranje pion midden op het wegdek, tussen de verkeersborden. “Vooral de aanduiding ‘uitgezonderd bestemmingsverkeer’ zorgt dat mensen denken dat ze er toch door mogen.” Maar de slagboom even verderop op de weg, vlakbij de Druivenlaan, laat alleen mensen door die in het afgesloten gebied wonen of werken. Zij hebben een kentekengeregistreerde ontheffing, waar de slagboom automatisch voor opent. Ook hulpdiensten kunnen erdoor. “Daarom staat het bord ‘CADO’ er, dat staat voor ‘calamiteitendoorsteek’”, verduidelijkt Aad nog maar eens. 

Ook het bord dat aangeeft dat een tegenligger voorrang heeft - met de rode en zwarte pijl - werkt voor sommige mensen verwarrend: dat bord geldt alleen voor het bestemmingsverkeer.


Een slagboom houdt bestuurders zonder ontheffing tegen.

Koffie en Turkse pizza’s

De verkeersregelaars worden ingezet op de Herenstraat voor de veiligheid van de bouwvakkers. Voor Aad - die tevens EHBO’er is - en Arno is dit geen bijzondere wegafsluiting. Zij stonden eerder in onder meer Pijnacker-Nootdorp, Den Haag en Zoetermeer. De sfeer hier in het Westland is wel anders, volgens de twee mannen. “Agressieve reacties krijgen we bijna niet, en de mensen maken vaker een praatje”, vertelt Aad, en met een knik naar Arno: “Hij kent alle bewoners nu al.” Arno vult vrolijk aan: “We krijgen koffie, soms Turkse pizza’s. Het is hier wel leuker en relaxter dan in Den Haag.”

Winkels bereikbaar

Alle winkels, horeca en andere bedrijven in het centrum van Wateringen blijven tijdens de werkzaamheden aan de Herenstraat en het Oosteinde bereikbaar. Maar dat weet lang niet iedereen, merken winkeliers. Robert Hofman, eigenaar van Interieur Corner op de hoek van de Kwaklaan en Herenstraat: “Je kan de Kwaklaan gewoon in, daar vergissen veel mensen zich in. We zijn bereikbaarder dan mensen denken.” De winkel is momenteel in contact met Gemeente Westland om de communicatie hierover te verbeteren. Merkt de winkel qua klandizie iets van de wegafsluiting? Winkelmedewerker Jennifer vertelt: “Het is wel iets rustiger in de winkel, maar dat kan ook bij de tijd van het jaar horen.”

Frank Krijger van 11teamsports aan de Herenstraat merkt het verschil sinds de wegafsluiting wel. Niet zozeer aan het aantal klanten - “Wij zijn een speciaalzaak, mensen weten ons wel te vinden” -, maar het is in de straat wel stiller, ‘anders’ dan gewoonlijk. “En dat we minder bereikbaar zijn staat onduidelijk aangegeven. Sommige mensen denken dat heel de straat afgesloten is.” Krijger is benieuwd hoe de afsluiting de komende maanden verder zal verlopen. “Het duurt allemaal nog wel even.”

Drie fasen

De wegafsluiting gebeurt in drie fasen. Bij ‘t Feesthuis houden ze er rekening mee dat het misschien wat rustiger wordt vanaf 1 maart, als fase 2 begint en de kruising Kwaklaan - Herenstraat wordt afgesloten, vertelt medewerker Daphne Dobbelaar. Parkeren voor hun deur blijft dan mogelijk, maar auto’s kunnen alleen vanaf het Tolland of de Valkenlaan bij hen de Herenstraat inrijden.

Fase 3 gaat in op 1 juni en duurt tot en met 30 juli. Dan wordt ook het gedeelte voor hun winkel waarschijnlijk opengebroken. Parkeren in het centrum van Wateringen blijft echter te allen tijde mogelijk, benadrukt Dobbelaar. “Onze winkel blijft altijd te voet bereikbaar, wellicht met enige hindernissen of loopplanken. Wie wat extra hulp nodig heeft, kan dat ons zeker even laten weten.”

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: