Fiets mee langs de queerverhalen van de Zaanstreek

Nieuws
De Regenboogfietsroute.
De Regenboogfietsroute. (Foto: aangeleverd)

ZAANDAM – De Zaanstreek krijgt een fietsroute langs plekken die een rol spelen in de lokale queer geschiedenis. De nieuwe Regenboogfietsroute wordt zondag 11 oktober officieel in gebruik genomen met een gezamenlijke Pride Bike Ride. Deelnemers vertrekken om 13.00 uur vanaf de Bullekerk in Zaandam.

De Regenboogfietsroute is een initiatief van Stichting De Zaanse Regenboog. De organisatie wil daarmee verhalen zichtbaar maken over queer mensen die in de Zaanstreek hebben gewoond en geleefd. Volgens de stichting is een groot deel van deze geschiedenis lange tijd onbekend gebleven of nauwelijks vastgelegd.

De nieuwe route volgt op de Regenboogwandeling door het centrum van Zaandam. De fietsvariant voert door verschillende stadskernen van Zaanstad en bestaat uit twee etappes. Onderweg komen fietsers langs gebouwen en andere locaties waaraan verhalen uit de queer geschiedenis van de streek zijn verbonden.

Bij verschillende plekken kunnen fietsers een QR-code scannen om meer te lezen over de achtergrond van de locatie. De verhalen zijn geschreven door historicus en schrijver Erik Schaap. Melle verzorgde het ontwerp van het routeboekje.

Een aantal locaties langs de route kwam vorig jaar al aan bod tijdens de LEGO Pride-expositie in het stadhuis van Zaanstad. De Zaanse Regenboog organiseerde die tentoonstelling samen met het Gemeentearchief Zaanstad. Ook tijdens de expositie konden bezoekers via QR-codes meer lezen over de verhalen achter de verschillende plekken.

Pride Bike Ride

De officiële introductie van de fietsroute vindt plaats op zondag 11 oktober, Coming Out Day. Deze dag staat internationaal in het teken van mensen die openlijk uitkomen voor hun seksuele oriëntatie, genderidentiteit of genderexpressie.

De gezamenlijke fietstocht begint om 13.00 uur bij de Bullekerk in Zaandam. De route is ongeveer 30 kilometer lang en duurt naar verwachting twee tot drie uur. Onderweg worden verschillende historische locaties aangedaan.

De eerste deelnemers ontvangen een gratis exemplaar van het boekje met de Regenboogfietsroute. De tocht eindigt bij Verskade in Zaandam, waar deelnemers gezamenlijk kunnen napraten.

Vanaf maandag 12 oktober zijn de routeboekjes ook verkrijgbaar bij de Zaanstore aan het Stadhuisplein 96 in Zaandam.

Daar is eveneens het eerder verschenen boekje van de Regenboogwandeling verkrijgbaar.

De queergeschiedenis van de Zaanstreek.
Afbeelding

Meer nieuws uit Zaanstad?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: