Schaatstalent Lenie van der Hoorn vertelt

José Vlug
Toen de winters nog streng waren en de Elfstedentocht een regelmatig terugkerend evenement, kwam de Ter Aarse Lenie van der Hoorn op 21 februari 1985 om 13.10 uur als eerste vrouw over de finish. Ze was toen 37 jaar en zette een geweldige tijd neer: 47 minuten na winnaar Evert van Benthem. Naar hem ging alle aandacht uit. Van Lenie is slechts één officiële foto, genomen op de rug, als ze over de finish gaat.
Onlangs zijn de opnames afgerond voor de uitzending van Andere Tijden Sport. Daar heeft ze veel plezier aan beleefd en is haar schaatscarrière weer als een film voorbij gekomen. Ze wil er graag over vertellen.
Elfstedentocht
Over de Elfstedentocht in 1985 zegt Lenie: “Ik kwam moederziel alleen binnen met m’n handen los.” Haar man Jan zag haar al in de verte aankomen. Het was een barre tocht geweest, waar van alles misging met de verzorging. “Ik heb de eerste 120 kilometer gereden zonder één slokje water.” Er waren geen masseurs, artsen of verzorgers of sponsors.
Een verdiend warm onthaal kreeg ze wel bij thuiskomst in Ter Aar, waar ze enorm trots op haar waren en er een groot feest voor haar werd georganiseerd. Weliswaar maakte de NOS daar opnames, maar die zijn spoorloos.
Lenie’s leven
Op 30 maart 1948 werd zij als Lenie Langelaan in Pijnacker geboren als oudste van 13 kinderen. Haar ouders hadden een boerenbedrijf. “Na de lagere school was het vanzelfsprekend dat ik thuis bleef om mee te helpen en dat heb ik ook leuk gevonden.” Er komen vrolijke foto’s op tafel van het gezin. “Het moeilijkste was dat ik op mijn 14e van de gym af moest en geen klasgenootjes meer had. Van mijn 14e tot mijn 18e kwam ik niet van het erf af.” Lenie kon goed hardlopen en deed mee met een duurloop van 5 kilometer, waar Stien Kaiser haar opmerkte. Ze was toen 18 jaar en er ging een wereld voor haar open. Haar eerste succes haalde ze bij de Ronde van Loosdrecht op 7 januari 1970, waar ze tweede werd.
In 1972 trouwde ze met Jan van der Hoorn en verhuisde naar Ter Aar. Ze kreeg twee zoons, maar schaatsen bleef haar sport en ze schreef veel wedstrijden en marathons op haar naam. In 1986 reed ze ook de Elfstedentocht en werd de derde vrouw. “Als er 500 mannen van start gaan in een wedstrijd, dan zijn ze allemaal sterker dan ik, maar ik ben behendig, kan me goed concentreren en val vrijwel nooit!”
Altijd schaatsen
“Ik voel me een vertegenwoordiger van de vrouwen van de jaren ‘40,” vertelt Lenie. “We bleven thuis of deden laagbetaald werk tot we trouwden. Ik moet trots zijn op de ontwikkeling die ik heb doorgemaakt als vrouw. Gelukkig heeft mijn man wel altijd achter mijn schaatscarrière gestaan.”
Het schaatsen is nog steeds haar sport; elke vrijdagochtend staat op 8.45 de koffie klaar en om 8.30 vertrekt ze met een vast clubje naar de ijsbaan in Haarlem. “Het is wel jammer dat ik nooit heb meegedaan met een wedstrijd op De Poel.”
Uitzending
‘De onzichtbare vrouw’ is de titel van Andere Tijden Sport, waarin Lenie van der Hoorn centraal staat. De uitzending is op 5 januari 2020.






Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie