Hagenaar Felix (67) reisde 11.000 kilometer voor zijn boek over de schoonheid van katholieke kerken

Nieuws
Felix van der Meijden met zijn boek in de Pastoor van Arskerk in Loosduinen.
Felix van der Meijden met zijn boek in de Pastoor van Arskerk in Loosduinen. (Foto: Marko Fehres)

Katholiek is ‘ie wel maar in kerken komt ‘ie zelden voor een mis, hij komt er graag voor de mooie architectuur en kunst die er te vinden is. Felix van der Meijden (67) reisde 11.000 kilometer door Frankrijk, België en Nederland om een fraai boek te schrijven over kerken.

We spreken voor een interview af in de Pastoor van Arskerk in Loosduinen, deze kerk staat in de buurt vooral bekend onder de weinig flatteuze titel ‘bunker’ maar als je binnen bent gaat er een wereld voor je open. Architect Aldo van Eyck maakte grote koepels in het dak waardoor het licht binnenvalt, hij gebruikte het puin van het bombardement op het Bezuidenhout in de bouwstenen van de kerk en uitvoerig wordt deze kerk in het boek van Van der Meijden beschreven.

“Over een periode van 18 jaar heb ik al mijn vrije tijd in het reizen en het bezoeken van kerken gestoken. Met mijn digitale Hasselblad (een merk fototoestel, red.) trok ik er op uit. Naast mijn werk als milieuspecialist voor de Omgevingsdienst Haaglanden stak ik ongeveer 500 uur per jaar in het boek” vertelt Van der Meijden.

Moderne kunst

“De periode die ik beschrijf start na 1950, heel belangrijk was het Tweede Vaticaans Concilie in 1963 met paus Johannes XXIII, waar onder andere besloten werd dat de missen niet langer in het Latijn moesten worden gehouden maar in het Nederlands en dat de pastoor niet meer hoog op de preekstoel moest zitten, maar dichter bij zijn parochianen. Ook werd moderne kunst meer toegelaten in de kerk. Een Franse pater kende bijvoorbeeld Picasso, Matisse en Le Corbusier en vroeg hen om werken te maken. Die staan gewoon in een kerk, ik zeg niet waar, het moet niet het Drents museum worden.”

Genie zonder geloof

Niet alle katholieke kerken zijn - wat je zou verwachten - door katholieke architecten gebouwd? “Nee, bijvoorbeeld Aldo van Eyck was geen katholiek. Een pastoor zei: ‘Je kan beter een genie inhuren zonder geloof, dan een gelovige zonder talent’, en daar ben ik het mee eens.”

Geen GTST

Waar heeft u de tijd gevonden om zoveel energie in een boek te steken? “Goede vraag. Ik was voorzitter van mijn VVE, mantelzorger voor mijn moeder, draai een huishouden, werkte fulltime maar ik woon alleen en kijk geen GTST, dat scheelt veel tijd” lacht hij.

Hoe komt u aan uw bevlogenheid? “Ik heb bouwkunde gestudeerd. De schoonheid van kerken, zowel binnen als buiten, heeft mij altijd bijzonder aangesproken. Sommige kerken zijn terecht rijks- of gemeentelijke monumenten geworden. Als mijn boek eraan kan bijdragen dat kerken behouden blijven en meer mensen de schoonheid ervan gaan zien, dan heb ik mijn doel bereikt.”

Het boek ‘Contemporary Pastoral Church Achitecture’ uitgeverij Lecturis is opgesteld in de Engelse Taal, kost 50 euro en is te vinden in de boekhandel.

Meer nieuws uit Den Haag?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: