25 Jaar Adriaan: een ouderwets Haarlems succesverhaal

Partnerbijdrage
Molen de Adriaan, die statig aan de rivier het Spaarne prijkt.
Molen de Adriaan, die statig aan de rivier het Spaarne prijkt. (Foto: ditruter - stock.adobe.com)

HAARLEM - Een kwart eeuw geleden begon de herbouw van een van Haarlems meest geliefde monumenten: Molen de Adriaan. Deze karakteristieke achtkantige stellingmolen, die statig aan de rivier het Spaarne prijkt, heeft een bijzondere plek in het hart van Haarlem en op Tripadvisor, waar hij de status van “#1 of 126 things to do in Haarlem” in 2024 heeft verdiend. De Adriaan is niet zomaar een molen; het is een symbool van vastberadenheid, heropbouw en de kracht van een gemeenschap die zijn erfgoed omarmt.

Historisch icoon

De geschiedenis van Molen de Adriaan gaat terug tot 1779, toen de molen voor het eerst zijn wieken liet draaien op de fundamenten van de oude stadsverdediging, de Goe Vrouwtoren. Door de jaren heen speelde de molen een belangrijke rol, van het malen van tufsteen voor waterdicht cement tot het verwerken van tabak. Helaas werd De Adriaan in 1932 getroffen door een verwoestende brand. Voor velen leek het einde van de molen onvermijdelijk. Toch bleef de liefde voor dit stukje geschiedenis leven en resulteerde in 1991 in de oprichting van de Stichting Molen de Adriaan, met als doel de herbouw.

Wederopbouw

In 1999 werd de eerste steen gelegd en na een periode vol uitdagingen, zowel technisch als financieel, werd de wederopbouw voltooid. Sinds de heropening in 2002, is De Adriaan een cultureel en educatief centrum waar bezoekers kunnen ontdekken hoe de molen functioneerde in verschillende historische tijden. “De Adriaan is meer dan een monument; het is een levend stuk geschiedenis en cultuur,” aldus Jan Willem Spanjer, voorzitter van de stichting.

Magie van vrijwilligers

De wederopbouw en het succes van De Adriaan waren echter niet mogelijk geweest zonder de onmisbare inzet van de vele vrijwilligers. Zij staan dagelijks klaar om bezoekers te verwelkomen en rondleidingen te verzorgen en bieden zo een unieke inkijk in de werking van de molen. Deze rondleidingen, van ongeveer 45 minuten, brengen bezoekers niet alleen naar de molen zelf, maar ook naar het prachtige uitzicht over het Spaarne en Haarlem vanaf de stelling. 

Word vrijwilliger

Met een team van toegewijde vrijwilligers wordt een warm en gastvrij onthaal gegarandeerd, en het is mede dankzij hen dat De Adriaan ook in 2024 als dé #1 of 126 things to do in Haarlem op Tripadvisor staat.

Molen de Adriaan is altijd op zoek naar enthousiaste vrijwilligers. Als vrijwilliger krijg je de kans om te werken op een van de mooiste locaties van Haarlem, samen met een hechte groep collega’s en geniet je van de dankbaarheid van bezoekers die vaak verrast zijn door de verhalen en de prachtige plek. Vrijwilligers zijn nodig als gastheer of gastvrouw, maar ook als rondleider, en er is zelfs een mogelijkheid om een opleiding tot molenaar te volgen.

Flexibiliteit

Je werkt volgens een flexibel online rooster waarbij je kunt kiezen uit diensten van vier uur. Tijdens de rondleidingen breng je de geschiedenis van de molen en de stad tot leven voor bezoekers uit binnen- en buitenland. Ook zijn er mogelijkheden om koffie en thee te verzorgen voor speciale gelegenheden, zoals trouwerijen en recepties die in de molen worden gehouden.

Rondleidingen bieden niet alleen een kijkje in de geschiedenis en techniek van de molen, maar ook in de bredere rol van molens in Nederland. De herbouw van Molen de Adriaan is een bewijs van de kracht van gemeenschap, toewijding en een passie voor het behoud van cultureel erfgoed. Dankzij de vrijwilligers die dag in, dag uit klaarstaan om deze verhalen te delen, blijft De Adriaan in volle glorie draaien en groeit zijn aantrekkingskracht verder. Heb je interesse om deel uit te maken van dit bijzondere team? Kijk dan op www.molenadriaan.nl/vrijwilligers en ontdek hoe ook jij jouw draai kunt vinden.

De Molen is het hele jaar open op alle dagen, van 10.30 tot 17.00 en in het weekend van 13.00 tot 17.00 door de week. Met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zijn ze gesloten, maar met Koningsdag, Pasen, Hemelvaartsdag, Pinksteren zijn ze wel open. 

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: