Achterstand loopt op: Rijswijk verdubbelt Pandbrigade

Nieuws
De Rijswijkse Pandbrigade krijgt meer zaken binnen dan worden verwerkt.
De Rijswijkse Pandbrigade krijgt meer zaken binnen dan worden verwerkt. (Foto: Archief/Robert Heijdemann)

De gemeente Rijswijk gaat het aantal medewerkers van de Pandbrigade verdubbelen. De maatregel moet ervoor zorgen dat de groeiende stapel meldingen over woon- en vastgoedmisstanden sneller wordt weggewerkt. Uit cijfers blijkt dat de huidige bezetting de toestroom van meldingen niet meer kan bijhouden.

Door: Robert Heijdemann

De Pandbrigade, die sinds januari 2024 actief is, houdt toezicht op woningen en andere panden in de stad. Het team onderzoekt onder meer meldingen van illegale verhuur, overbewoning, achterstallig onderhoud en onrechtmatig gebruik van panden. Ook klachten over verhuurders en onveilige woonsituaties behoren tot het werkterrein.

Dat de Pandbrigade een drukke periode achter de rug heeft, blijkt uit de cijfers. In 2024 kwamen 494 meldingen binnen, terwijl slechts 150 zaken konden worden afgehandeld. Daarmee ontstond een achterstand van 344 meldingen. In 2025 ontving de gemeente 291 meldingen. Daarvan werden er 160 afgehandeld, waardoor opnieuw meer zaken binnenkwamen dan konden worden verwerkt.

Van reageren naar opsporen

Volgens de gemeente laat dit zien dat de capaciteit van het huidige team tekortschiet. Een evaluatie wees uit dat de medewerkers tegen de grenzen van hun mogelijkheden aanlopen en dat ingrijpen noodzakelijk is. Ook nu blijft de werkvoorraad groeien.

De Pandbrigade bestond bij de start uit zes medewerkers. De bedoeling is dat daar uiteindelijk zes nieuwe collega’s bijkomen. Daarmee wil de gemeente niet alleen de achterstand terugdringen, maar ook de werkwijze veranderen.

Nu wordt vooral gereageerd op meldingen van inwoners. In de toekomst moet het team ook zelf actief misstanden opsporen. Daarbij wil de gemeente meer gebruikmaken van toezicht, controles en data-analyse om problemen vroegtijdig in beeld te krijgen. Voor die uitbreiding heeft de gemeente extra geld gereserveerd in de meerjarenbegroting 2026-2029.

Controles worden verdubbeld

Wanneer de nieuwe medewerkers zijn aangesteld, gaat de Pandbrigade werken met twee teams. Daardoor kan het aantal controles worden verdubbeld. De frequentie gaat van eenmaal per maand naar eens per twee weken.

De gemeente ziet de Pandbrigade als een belangrijk middel om woonoverlast en misstanden in wijken aan te pakken. Door vaker te controleren en sneller in te grijpen, moeten problemen eerder worden ontdekt en opgelost.

Personeel gezocht

Een belangrijke uitdaging blijft het vinden van geschikt personeel. Net als veel andere organisaties heeft ook de gemeente te maken met een krappe arbeidsmarkt. Daardoor zal de uitbreiding waarschijnlijk niet van de ene op de andere dag gerealiseerd zijn. Het gemeentebestuur verwacht dat eind 2026 de meeste vacatures zijn ingevuld en dat de opgebouwde achterstanden grotendeels zijn weggewerkt. Daarna moet de nadruk komen te liggen op het verder verbeteren van de werkprocessen en het structureel monitoren van meldingen. De gemeenteraad wordt binnenkort nader geïnformeerd over de voortgang en de verdere ontwikkeling van de Rijswijkse Pandbrigade.

Meer nieuws uit Rijswijk?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: