Lex Sternfeld neemt Rozenburg mee op tv-reis door de tijd

Nieuws
Afbeelding
(Foto: PR)

Het wordt een bijzondere terugreis, volgende week woensdag in de bibliotheek van Rozenburg. Daar neemt Lex Sternfeld de bezoekers mee langs tv-fragmenten van vroeger.

Door Kor Kegel

De Amsterdamse oud-journalist heeft de grootste privécollectie van tv-uitzendingen van de Randstad – en misschien wel van Nederland. Op 70-jarige leeftijd heeft hij meer dan 75 jaar tv-geschiedenis in huis. Hij schept er vreugde in om al dat materiaal te delen met een groot publiek en zodoende reist hij het land af om steeds weer andere tv-fragmenten te laten zien uit zijn ‘koffer vol herinneringen’. Hij vertelt enthousiast over het ontstaan van uitzendingen en wat zich op de achtergrond afspeelde. Overal heeft hij wel anekdotes bij.

Meestal legt hij in zijn performances een accent op tv-opnamen van cabaretiers, acteurs, zangers, presentatoren en sporters die bij iedereen bekend zijn. Tussendoor houdt hij omwille van de interactie met het publiek een quizje met leuke prijzen.

“Kom gezamenlijk tv kijken op een manier die je niet bent gewend. Laat je onderdompelen in de sfeer van vroeger” zegt Lex Sternfeld uitnodigend tot de Rozenburgers. Hij presenteert de tv-beelden iets meer dan een jaar. Het werd vorige maand gevierd in de Centrale Bibliotheek Rotterdam aan de Librijesteeg. Hij deelde er een exclusieve dvd uit met hoogtepunten uit zijn verzameling van duizenden tv-fragmenten. “En afgelopen zaterdag presenteerde ik een programma in bibliotheek Zuidplein met heel ander beeldmateriaal. Nergens is mijn voorstelling hetzelfde” zegt hij.

Mond-tot-mond-reclame en Facebook (20.000 volgers) deden de belangstelling gedurende het jaar flink toenemen. “Tegenwoordig sta ik bijna wekelijks op een locatie in het land. Ook in de buurt. Zo sta ik op zaterdag 4 juli in de bibliotheek van Hoogvliet, op zondag 20 september in Theater De Bakkerij in Rotterdam en op woensdag 23 september in de bibliotheek in ‘s-Gravenzande. Het enthousiasme is altijd groot. Geregeld komen er emoties los bij het feest der herkenning.”

Lex Sternfeld houdt altijd rekening met de plaats waar hij ‘terugspoelt’. Hij kijkt naar de demografische en psychografische kenmerken, de culturele achtergronden en interesses. “Zo ben ik in staat om last-minute in te spelen op de samenstelling van de bezoekers. In Rotterdam geef ik ruim baan voor bekende Rotterdamse televisiepersoonlijkheden. Wat ik voornamelijk laat zien is amusement, van humor tot muziek, ook spraakmakende interviews, gouden sportbeelden. Zo luchtig mogelijk. Alles is op de nationale televisie geweest” zegt hij.

Een oom van hem was beroepsgitarist en speelde elke zaterdag bij ‘Stuif es in’ of in de shows van André van Duin. Af en toe mocht hij met zijn oom mee. Gaandeweg ging hij ook op eigen gelegenheid naar Hilversum om er in de studio’s van het Mediapark een kijkje te nemen, bijvoorbeeld bij repetities – zelfs als er op de deur stond: ‘Opnames, niet storen!’

“Later werd ik journalist en gaf dat ook aanleiding om backstage te zijn bij opnamen. Door de jaren heen ging ik videobeelden verzamelen, eerst op VHS, later digitaal. Ik heb echt van alles: amusement, muziek, komische sketches. Denk aan Mies Bouwman, Willem Duys, Swiebertje en de Fabeltjeskrant. Ooit hielp ik Wim Kan, toen hij zijn tekst niet kon onthouden. Ik hield een bord naast de camera waar hij de tekst op kon lezen.”

In zulke anekdotes grossiert hij. “Toen ik wat fragmenten begon te delen op social media, sloeg dat aan. Zo kwam hij op het idee van zijn steeds variërende programma ‘Lex spoelt terug’.

Op woensdag 24 juni begint het twee uur durende programma in de bibliotheek van Rozenburg om 13.30 uur. De toegang is gratis, maar bezoekers worden verzocht zich aan te melden bij de balie of telefonisch via de klantenservice: 010-2816100.

Meer nieuws uit Rozenburg?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: