Zaans film/muziekproject komende zaterdag als start nieuwe Zaantheater seizoen

Uit
Ruud Luttikhuizen (zittend) en Paul van der Veer op het podium van de grote zaal van het Zaantheater. Het duo hoort komende zaterdag na afloop graag de mening van de bezoekers aan CineMusic.
Ruud Luttikhuizen (zittend) en Paul van der Veer op het podium van de grote zaal van het Zaantheater. Het duo hoort komende zaterdag na afloop graag de mening van de bezoekers aan CineMusic. (Foto: Dirk Karten)

ZAANDAM – “Een uit de hand gelopen hobby”, zeggen Ruud Luttikhuizen en Paul van der Veer glimlachend over hun project CineMusic. Dat kun je wel zeggen als je idee dat aan ‘de keukentafel’ werd geboren nu werk geeft aan zo’n 160 mensen. En waar je dé Nederlandse filmkenner bij uitstek binnen zes seconden hebt gewonnen voor je idee: filmbeelden live muzikaal tot leven brengen samen met een compleet symfonieorkest. Op zaterdag 4 oktober opent het Zaantheater seizoen met CineMusic, films live in concert.

‘CineMusic is een uit de hand gelopen hobby’

“We hadden ‘de grote broek’ aangetrokken toen we filmjournalist René Mioch benaderen om hem te vragen als presentator. Echt, binnen zes seconden zei hij ‘ja, ik doe mee. Dit is geen productie waar de commercie vanaf druipt maar is pure passie’. René is wel iemand die zo’n beetje alle grootheden uit de filmwereld heeft geïnterviewd. Van Tom Cruise tot Steven Spielberg”, vertelt Wormernees Ruud Luttikhuizen. Hij is samen met producent John van der Sluijs, de initiatiefnemer van CineMusic en ritmesectiebegeleider. Zaandammer Paul van der Veer is al zo’n dik 30 jaar een van zijn muzikale partners en bij dit project zakelijk leider.


Filmjournalist René Mioch presenteert CineMusic. (Foto: Brett Florens)

“We begonnen CineMusic live november 2021 met twee voorstellingen in de Bullekerk. Er was nog weinig publiek omdat de coronamaatregelen nog van kracht waren. De mensen stonden op de banken van enthousiasme. Dat sterkte ons om door te gaan”, vertelt Paul over de start.


De mooiste filmscenes op het grote doek met live orkest. (Foto: Brett Florens)

‘Uitvoering moet gewoon goed en professioneel zijn’

Maar om echt goed uit te pakken en hun idee van een filmvoorstelling met symfonisch orkest moest wel de groep muzikanten groeien. “Zo zijn we van dertien naar een tweeëndertig mensen, professioneel spelend symfonisch orkest gegaan. Geen amateurs, met alle respect. Maar dat moet want de speellijst van dit seizoen telt zesentwintig voorstellingen door heel Nederland. Voor elke muzikant is er bijvoorbeeld een vervanger. Want CineMusic moet elke geplande voorstelling professioneel doorgaan”, stelt Ruud.

“Dat moet ook want dit jaar spelen we ook in de grote zalen van bijvoorbeeld de Phil in Haarlem en Amare in Den Haag. Dan praat je over 1200 tot 1500 bezoekers”, vult Paul aan.


‘Spot-on’ spelen voor de muzikanten om exact aan te sluiten bij de filmbeelden. (Foto: Lars Bezemer)

In hun verhaal komen betitelingen als kwaliteit en professionele aanpak steeds voorbij. Het originele Zaanse idee wordt in dit derde seizoen telkens fijngeslepen.

Kritisch

“We leggen de lat hoog en zijn heel kritisch op wat we presenteren. Daarbij leren we zelf ook veel”, menen de mannen bescheiden. “Wat wij laten zien, moet honderd procent goed worden uitgevoerd. De combinatie van muziek, techniek, geluid, videomontage, promotie, algehele organisatie moet perfect zijn. Het klinkt afgesleten, maar wat wij samen maken moet aanvoelen als een familie. Zo repeteren we aan het begin van ieder seizoen een complete week om alle nummers in te studeren. Dat moet want de professionele muzikanten komen uit alle delen van Nederland. We hebben zelfs internationale muzikanten. Dat zijn afgestudeerde Conservatoriumstudenten uit landen als Griekenland, Spanje en Duitsland die in Nederland wonen en leren.”


Ben je er zaterdag ook bij in het Zaantheater? (Foto: Brett Florens)

Twintig filmscènes

Bij CineMusic ziet het publiek op het grote scherm een samenvatting van kaskrakers als The Good, the Bad and the Ugly, Amélie, Legends of the Fall, The Dark Knight, the Hunger Games en The Shawshank Redemption maar ook animatiefilms. Uit de database van inmiddels 2000 nummers wordt een keuze gemaakt die bij twintig filmscènes passen die te zien zijn op een levensgroot filmdoek. Van actuele blockbusters tot klassiekers waarin de Bólero van Ravel wordt gedanst. De belangrijkste scènes worden aan elkaar geplakt tot een clip die ruim zeven minuten duurt. Aan het orkest de opgave exact aan te sluiten bij elke scènewisseling.


(Foto: Brett Florens)

‘Spot-on’ voor muzikanten

Ruud: “Het is ‘spot-on’ voor de muzikanten. Het inzetten gaat altijd goed, maar de grote uitdaging is precies de laatste noot te spelen als de scene stopt. Je moet niet hebben dat je wapengekletter hoort terwijl een romantische scene al begint…”

Twintig muziekstijlen

Paul: “De essentie van elke film als mini-compositie zorgt voor een grote afwisseling van muziekstijlen. Zo speelt het orkest puur klassiek, dan gelijk over na bigband-achtig. Zo hoort het publiek op één avond wel twintig muziekstijlen. Juist die combinatie maakt CineMusic uniek en zorgt ervoor dat het publiek tweeënhalf uur lang gekluisterd kijkt en luistert.”


De combinatie groot orkest en filmbeelden blijkt overweldigend en wordt met een 9,2 gewaardeerd door het publiek. 

Waardering van 9,2

De combinatie groot orkest en filmbeelden blijkt overweldigend en wordt met een 9,2 gewaardeerd door het publiek. Ruud en Paul zien daarbij tevens al terugkerende gezichten. Want elk CineMusic seizoen laat weer andere films zien (en horen).

Kaarten

Voor het nieuwe seizoen zijn vijftien nieuwe nummers ingestudeerd. Welke dat zijn, kun je komende zaterdag zien en horen in het Zaantheater. CineMusic, films live in concert, begint om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op https://cinemusic.nl en voor kaarten op https://tickets.zaantheater.nl/. De dernière is op 24 april, ook in het Zaantheater.

Tip: wil je CineMusic op heel bijzonder manier ervaren, kijk dan in de speellijst naar de specials. Dan is aan het orkest nog een koor toegevoegd.

Ben jij er zaterdag ook bij in het Zaantheater?
Afbeelding
Concertmeester Hester van der Vlugt.
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding

Meer nieuws uit Zaanstad?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: