Billie Wonder praktisch alternatief voor miljoenen wegwerpluiers

Billie Wonder behoorde op 18 juni van dit jaar tot de winnaars van de Innovators Arena 2026. Tijdens de finale op de H20 Campus in Purmerend wist de Amsterdamse onderneming de jury te overtuigen met herbruikbare luiers voor kinderopvangorganisaties en zorginstellingen. Oftewel , een vernieuwende en duurzame oplossing voor een bekend probleem: de enorme afvalberg die ontstaat door het gebruik van wegwerpluiers. Als beloning ontving Billie Wonder een groeibudget van 10.000 euro, aangevuld met een mediapakket van Rodi Media en een Digital Twin-pilot van InformAR.
Met de herbruikbare luiers richt het bedrijf zich op een markt waar dagelijks grote hoeveelheden afval ontstaan. “Eén kind kan gedurende de luierperiode verantwoordelijk zijn voor 1000 kilogram per kind aan luierafval. Door de overstap te maken van wegwerp- naar wasbare luiers dragen wij bij aan een circulaire economie, zonder in te leveren op gebruiksgemak”, aldus Steef Fleur, founder van Billie Wonder. De onderneming combineert duurzaamheid met een praktisch bedrijfsmodel. Waar herbruikbare luiers jarenlang vooral werden gezien als een keuze voor particuliere gezinnen, richt Billie Wonder zich nadrukkelijk op organisaties die op grotere schaal impact kunnen maken. Juist daar liggen kansen om afvalstromen aanzienlijk terug te dringen. De huidige discussie vanuit de overheid, om geld te gaan rekenen voor afval van wegwerpkuiers, lijkt Billie Wonder behoorlijk in de kaart te spelen.
Tijdens de finale van Innovators Arena presenteerden zes veelbelovende innovaties hun plannen aan een vakjury, bestaande uit ondernemers, investeerders en innovatiepartners uit de regio. De jury beoordeelde de deelnemers onder meer op innovatiekracht, maatschappelijke impact, economische waarde, schaalbaarheid en marktkansen. Billie Wonder bleek op meerdere van deze onderdelen hoog te scoren.
Steun voor de volgende groeifase
De toekenning van het groeibudget geeft Billie Wonder de mogelijkheid om de volgende fase van de ontwikkeling in te gaan. Zo heeft het bedrijf recent een nieuw kantoor in Amsterdam betrokken. Daarnaast zorgt de ondersteuning van partners voor extra zichtbaarheid en technologische ontwikkeling. Juist die combinatie van financiële ondersteuning, kennis en netwerk maakt de Innovators Arena volgens de organisatie onderscheidend.
Het mag duidelijk zijn dat voormalig documentairefotograaf Steef Fleur een warm pleitbezorger is van duurzaamheid. “Mijn reis naar wasbare luiers begon toevallig in 2015, toen ik het leven van henneptelers in Noord-Californië documenteerde. Het zien van een baby comfortabel gewikkeld in natuurlijke stoffen raakte een snaar: waarom was deze natuurlijke keuze, wasbare luiers, niet de norm? Die ervaring wakkerde mijn fascinatie aan voor de veelzijdigheid en regeneratieve kracht van hennep. In 2017 werd mijn zoon geboren en een jaar later werd de Billie Wonder-webshop gelanceerd. We begonnen met het verkopen van bestaande merken wasbare luiers, maar al snel besefte ik dat de markt meer nodig had, namelijk innovatieve ontwerpen die milieuvriendelijk, functioneel én esthetisch aantrekkelijk waren”, vertelt ze over de beginfase van Billie Wonder.
Duurzame, herbruikbare luiers
Billie Wonder bestaat officieel sinds 2021 en heeft als missie om duurzame, herbruikbare luiers toegankelijk te maken voor een bredere doelgroep. Het bedrijf zet daarbij in op hoogwaardige materialen, gebruiksvriendelijkheid en een eerlijke productieketen. Met de erkenning vanuit de Innovators Arena krijgt die missie extra momentum. Steef Fleur werd via een vriendin opmerkzaam gemaakt op de Innovators Arena, hét innovatieprogramma voor startups en mkb’ers die willen groeien, leren en doorbreken.
De overwinning onderstreept dat circulaire oplossingen steeds meer aandacht krijgen binnen het Nederlandse innovatieklimaat. Waar duurzaamheid vroeger vaak een bijkomend voordeel was, vormt het nu steeds vaker de kern van nieuwe ondernemingen. Billie Wonder laat zien dat maatschappelijke impact en ondernemerschap uitstekend hand in hand kunnen gaan. Met de gewonnen ondersteuning op zak is de volgende stap gezet richting een toekomst waarin herbruikbare luiers een vanzelfsprekend alternatief worden voor wegwerpproducten.
Van luiers tot accessoires
In 2022 werd Billie Wonder met een gedurfde visie en de hulp van een coach volledig heruitgevonden. Van luiers tot accessoires, elk product is gifvrij, biologisch en bewust ontworpen. Kortom, een nieuwe standaard voor duurzaam ouderschap. Billie Wonder gaat niet alleen over producten. Steef Fleur: “Het gaat over systemen die het verschil maken. Ons Goed Luieren-programma is speciaal ontworpen voor ziekenhuizen en kinderdagverblijven, herdefinieert institutionele zorg. Dit full-service initiatief biedt alles: speciaal ontworpen luiers, naadloze was- en logistieke oplossingen, en praktische ondersteuning. Het maakt duurzaamheid eenvoudig, verlaagt afval en kosten en zet een nieuwe standaard in verzorging. Wij geloven in vooruitgang door kleine, impactvolle stappen. Van gezinnen tot instellingen. Samen bouwen we aan een schonere, vriendelijkere toekomst voor onze kleine veranderaars.”
Tekst gaat verder onder de foto
De luiermaterialen van Billie Wonder vallen in twee categorieën: waterbestendige en absorberende stoffen. Het waterbestendige materiaal is PUL (Polyurethaan Gelamineerde stof). PUL is een veelvoorkomend materiaal voor wasbare luiers vanwege het gemak van reinigen, de zachtheid, het ademend vermogen en duurzaamheid voor meerdere keren gebruik. Naast de gewone dagelijkse luier is er ook een zwemluier.
Combinatie van hennep en biologisch katoen
De bekroonde inserts zijn gemaakt van 55% hennep en 45% biologisch katoen. Deze combinatie biedt uitstekende absorptie en laat je daarnaast kennis maken met de wonderen van hennep. Deze stof staat namelijk onder andere bekend om zijn superieure absorberende eigenschappen, groeit duurzaam en heeft minder water en pesticiden nodig. Zo verzorgt hennep de grond waaruit het groeit.
Steef Fleur heeft een grote toekomstdroom. Ze hoopt met Billie Wonder over vijf jaar de helft van de Nederlandse markt in handen te hebben. “Daarnaast zou het geweldig zijn als we de eerste stap in het buitenland kunnen zetten. O ja, en dat luiers in de volksmond Billies worden genoemd.”
Voor meer informatie kijk op billiewonder.com





